23. srpna 2017 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda vyhrála v Polsku tendr na tramvaje. Varšava ho zrušila, neměla dost peněz

Tramvaj z produkce plzeňské Škody Transportation. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj z produkce plzeňské Škody Transportation. | foto: Škoda Transportation

VARŠAVA Plzeňská firma Škoda Transportation vyhrála tendr na tramvaje pro polskou Varšavu za miliardy korun, který byl ale následně zrušen. Firma chce s městem o dodávce dále jednat.

„I když jsme podali nejlepší nabídku a v tendru jsme byli vyhodnoceni jako vítěz, polská strana se jej rozhodla zrušit,“ sdělil ředitel dceřiné firmy Škody Transportation v Polsku Wojciech Grzonka.

Podle dřívějších informací Hospodářských novin by Varšavu 213 tramvají od Škody přišlo na 16,6 miliard korun, což je více než celkové loňské tržby Škody Transportation. Deník uvedl, že město tendr zrušilo, protože by na tramvaje nemělo peníze.

Podle plzeňské firmy existuje šance na obnovení výběrového řízení, protože se někteří další účastníci tendru odvolali.

„Jsme připraveni s magistrátem a dopravním podnikem jednat o vylepšení naší cenové nabídky, a to tak, aby Varšava mohla vyčerpat dotace z EU a obdržet tramvaje v rámci této dotační perspektivy,“ doplnil Wojciech Grzonka.

Škoda Transportation podle něj v minulých letech dodala v Polsku zhruba 50 tramvají do Vratislavi a dlouhodobě spolupracuje s polskými firmami na dodávkách trolejbusů a elektrobusů.

JAK SE DAŘILO ŠKODĚ:

  • Skupina Škoda Transportation vykázala loni meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun, ale téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy.
  • S více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě.
  • Mezi hlavní aktivity patří především výroba tramvají, příměstských elektrických vlaků, lokomotiv, souprav metra, trolejbusů nebo elektrobusů.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!