25. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda zažívá nejlepší rok. Vyrobila milion aut, prorazila s půjčováním

Nová Škoda Fabia Combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Fabia Combi. | foto: Škoda AutoLidovky.cz

MLADÁ BOLESLAV Automobilka z Mladé Boleslavi vyrobila v prosinci letošní milionté auto. Takového počtu dosáhla Škoda Auto ve 119 let trvající historii firmy poprvé. I podle dalších ukazatelů byl pro ni tento rok výjimečný.

Největší český výrobce aut tak může reálně snít o tom, že se mu podaří splnit odvážný cíl. Za čtyři roky plánuje dodávat zákazníkům milion a půl aut za rok. Ať už mu to světový trh umožní či nikoliv, peláší k této metě velmi rychle.

Škodovácký závod v Kvasinách už se na nárůst výroby připravuje. Do tří let plánují jeho manažeři přijetí až 1 300 nových zaměstnanců. Firma stojí mimo jiné o absolventy odborných technických škol.

„Pracovníky budeme nabírat postupně s náběhem výroby nových modelů. Z větší části půjde o kmenové zaměstnance, ale budeme přijímat i agenturní pracovníky,“ uvedl člen představenstva Bohdan Wojnar.

PSALI JSME:

V Kvasinách se bude mimo jiné vyrábět třetí generace modelu Superb. Kromě něj tam škodováci vyrábějí ještě vozy typu Yeti a Roomster. Do rozvoje výroby v Kvasinách plánuje Škoda – patřící do koncernu Volkswagen - vložit v příštích letech až třináct miliard korun.

Na úspěchu Škody v tomto roce měly pravděpodobně velký podíl nové modely, respektive jejich vylepšené verze. To platí zejména u nové octavie. Prodeje tohoto dlouhodobě nejoblíbenějšího modelu tvoří více než 40 procent ze všech dodaných škodováckých aut.

Automobilka představila zákazníkům i novou fabii a na skicách také už zmíněný superb.

„Zatímco v roce 1991 vyráběla Škoda pouze jediný model, Favorit, atraktivní paleta dnes čítá sedm modelových řad. Zákazníci tak mohou volit od malých městských modelů Citigo nebo Fabia, až po reprezentativní a luxusní vozy Superb,“ vypočítává mluvčí Škody Jozef Baláž.

Nová Škoda Fabia Combi.
Nová Škoda Fabia Combi.
Nová Škoda Fabia Combi.
Nová Škoda Fabia Combi.

Nejpřesněji lze výrobní i byznysový skok české automobilky vyčíst z jejích ekonomických statistik. S končícím podzimem její manažeři spočítali výsledky za prvních devět měsíců roku.

Provozní zisk Škody Auto meziročně vyskočil na 651 milionů eur, což je v přepočtu osmnáct miliard korun. V porovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o 75,5 procenta.

„Skvělé výsledky automobilky mají mimořádný význam pro českou ekonomiku, neboť 93 procent produkce je určeno na vývoz a dohromady tvoří zhruba 8 procent českého exportu,“ popsal mluvčí Baláž.

Nevyzpytatelné Rusko

ŠKODA V ROCE 2014

  • Firma se v prosinci už podvacáté stala Exportérem roku.

  • Milionté auto v tomoto roce vyrobila Škoda 10. prosince v Mladé Boleslavi.

  • Šlo o bílou Škodu Fabia, která bude sloužit nadaci Život dětem.

  • Závod v Kvasinách oslavil v prosinci 80. výročí.

  • Letos firma vyrobila už 1,5 milionů motorů a převodovek.

  • Nejsilnějším trhem pro Škodu je Čína. Například v listopadu tam dodala 26 800 aut, což je meziročně skoro o polovinu více.

Dobře vyznívala i další čísla. Příjmy automobilky stouply bezmála o pětinu na 244 miliard korun. Počet prodaných aut byl pak meziročně o třináct procent vyšší. Otázkou však je, zda se na budoucích číslech neodrazí ohlášené zvýšení cen, s nímž musí zákazníci v příštím roce počítat.

Nejvíce podraží Octavia RS, o třináct tisíc korun.

Nižší příjmy zřejmě automobilku postihnou v Rusku, třetím největším odbytišti svých aut. V Putinově zemi sice nekopírovala až čtvrtinové prodejní výpadky svých konkurentů (klesla meziročně o necelé procento), ale v příštím roce už zřejmě i Škoda začne strádat.

Hodnota rublu je nízká, a firma tak zřejmě bude muset přistoupit ke zdražení svých modelů, které vyrábí v tamních továrnách v Kaluze a Nižném Novgorodu. V posledních dnech partneři Škody prodávají o desítky procent více než v běžných dnech. Tento stav, kdy se Rusové snaží co nejrychleji utratit “bezcenné“ rubly, ale bude zřejmě dočasný.

„Výroba vozů v našich ruských závodech běží aktuálně bez omezení. Situaci na ruském trhu i nadále sledujeme, v tuto chvíli však nebudeme spekulovat o dalším vývoji,“ řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž. V listopadu prodala Škoda v Rusku 7 600 aut.

Škoda poprvé ukázala novou Octavii III Combi

Výraznou stopu zanechala Škoda letos i jinak než jen výrobními a prodejními čísly. S trochou nadsázky lze říct, že naučila Čechy půjčovat si auta. V červnu zavedla pro běžné zákazníky službu takzvaného operativního leasingu, kdy zákazník platí za auto pravidelnou měsíční částku. Je v ní i pojištění, servis či výměna pneumatik.

Pro lepší představu: například Škoda Citigo s plným servisem vyjde měsíčně na 5 547 korun. Po několika letech pak lidé vymění auto za jiné a automobilka prodá staré jako ojetinu. V říjnu měla služba 900 zákazníků, kteří se rozhodli akceptovat to, že jim auto nepatří a budou si ho „jen“ pronajímat.

Velmi brzy po zavedení oprativního leasingu se touto službou, kterou dříve využívaly hlavně firmy, také konkurentni Škody. Od října tohoto roku nabízí pronájem aut také Opel, Hyundai či Seat. A od příštího rok se přidají i další značky.

„Službu pro fyzické osoby zatím nabízelo jen minimum značek, výrazným momentem bylo nedávné uvedení operativního leasingu konkurenční značkou Škoda,“ přiznal Martin Hejral ze společnosti Opel.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky