4. července 2011 20:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodí 3D televize dětem? Podle výrobců ne

3D televize LG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3D televize LG | foto: LG

PRAHA Televizory s trojrozměrným obrazem nabízí čím dál tím více výrobců. S nástupem tohoto nového fenoménu se rozpoutala diskuse, zda může škodit lidskému organismu a zejména dětem. Obavy se týkají možného narušení schopnosti prostorového vnímání u dětí a způsobení nevratných změn v jejich nervové soustavě.

I když žijeme v trojrozměrném světě, ten se od toho v 3D televizorech či 3D kinech liší, neboť druhý zmíněný je jen jeho iluzí - tedy optickým klamem. A právě tento optický rozdíl může být zdrojem obtíží.

Negativní dopad na děti a jejich vývoj zkoumala studie Americké optometrické asociace. Na svých webových stránkách tvrdí, že sledování 3D televizoru nemá vliv na zdraví dětí.

Americká optometrická asociace zkoumala, zda má sledování 3D obrazů vliv na zrak a vývoj dětí. Závěrem je, že pro naprostou většinu dětí není sledování 3D obrazu nijak škodlivé a nemá vliv na jejich vývoj. Dětem starším tří let by tak sledování 3D obrazu nemělo způsobit zdravotní problémy.

Čtěte také:


Během prvního roku života se teprve vytváří představy o prostorovém vnímání světa, ale tři roky jsou v tomto smyslu již bezpečný věk. Problémem není ani delší sledování 3D, zde však asociace upozorňuje na zdravý životní styl dětí – několikahodinové vysedávání před televizorem, ať už 2D nebo 3D, jim rozhodně neprospívá.

3D obraz odhalí oční vady

Asociace dále upozorňuje, že obecně sledování televize není vhodné pro děti, které trpí epilepsií. Tato nemoc způsobuje, že pacienti jsou mnohem více citliví na světlo a jeho změnu.

3D televizor může paradoxně odhalit oční problémy. Pokud dítě nevidí 3D obraz, ukazuje to na oční vadu. Rodiče by pak měli své dítě vzít na vyšetření, které problém potvrdí.

apaAnežka Palková