13. března 2013 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodováci nevědí, o kolik jim vzrostou platy. Bonus 20 tisíc mají ale jistý

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokročila kolektivní vyjednávání. Odbory s vedením firmy uzavřely dohodu o zaměstnanosti, která byla hlavním cílem odborů při letošních vyjednáváních. Obě strany se také dohodly na výši variabilního bonusu ve výši 20 000 korun. Zaměstnanci ho dostanou v květnu jako součást výplaty.

Stále pokračují vyjednávání o růstu mezd a podobě takzvaných flexikont, které umožňují povolávat zaměstnance do práce podle vývoje odbytu. Vyplynulo to z prohlášení, které odbory zveřejnily na svých internetových stránkách. Platnost současné kolektivní smlouvy vyprší na konci března.

Stávková pohotovost

Šéf odborů ve Škoda Auto Jaroslav Povšík

Šéf odborů ve Škoda Auto Jaroslav Povšík

Loni byla ve Škodě Auto uzavřena nynější platná kolektivní smlouva po několikaměsíčním jednání až 20. dubna, tedy 20 dní po skončení platnosti předchozí.

Odboráři po 13 neúspěšných kolech jednání poprvé po pěti letech vstoupili do stávkové pohotovosti a pořádali informační mítinky. Po tomto nátlaku pracovníkům vzrostly platy o pět procent.

Uzavřená dohoda o zaměstnanosti by podle společného prohlášení firmy a odborů měla zajistit úspěšné překlenutí doby nejistoty na světových trzích a podpořit splnění strategie, podle které chce největší tuzemská automobilka do roku 2018 po světě prodávat 1,5 milionu aut ročně.

Podle textu by měly být zajištěny podmínky udržitelné perspektivy ve všech třech výrobních závodech Škody v Česku, které by měly být vytíženy rovnoměrně. Dál se naopak jedná o růstu platů, které jsou v automobilce na české poměry dlouhodobě nadprůměrné.

Průměrná hrubá mzda dělníků v roce 2012 byla 32 000 korun a průměrné mzdy v automobilce bez členů představenstva poprvé přesáhly 40.000 korun. V Česku byla loni průměrná mzda 25 100 korun.

Pokračující jednání se týkají i flexikont, podle nichž se plánují směny, které mají pracovníci navíc, pokud je o auta zájem a musí se zvýšit výroba. V případě potřeby naopak mohou zaměstnanci také zůstat doma a pobírat plnou mzdu.

Lidovky.cz, ČTK