1. dubna 2010 12:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodováčtí odboráři odmítli prémie i růst platů. Dál hrozí protesty

Škodováčtí odboráři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škodováčtí odboráři | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

MLADÁ BOLESLAV Škodovácké odbory odmítly minulý týden i třetí návrh firmy na novou kolektivní smlouvu. Automobilka nabízela růst tarifní složky platu od dubna o dvě procenta, od října pak o dalších půl procenta. Navrhovaná jednorázová platba za duben pak vzrostl z původně nabízeného 1000 korun na 8000 Kč. Odbory však i tuto nabídku nepovažují za dostatečnou, začaly proto s přípravou protestních akcí.

Informuje o tom dnešní vydání Škodováckého odboráře. V tomto týdnu se konalo další jednání, jeho výsledek však není zatím znám.

Dělníkem za 26 500,-

Současná průměrná mzda dělníků v podniku je 26.500 Kč.

Škoda Auto má asi 24.000 pracovníků, patří k největším zaměstnavatelům v Česku.

Přesné požadavky odborů nejsou od počátku vyjednávání známy. Jak dříve uvedl odborářský předseda Jaroslava Povšík, chtějí odbory především zajistit inflaci, protože její odhady jsou rozdílné a pohybují se od nuly až k pěti procentům. Nedá se proto odhadnout, jak bude situace vypadat na konci roku či dokonce v roce 2011. Ke kolektivní smlouvě požadují takzvanou inflační doložku.

Vzhledem k prodlužujícímu se vyjednávání se začalo spekulovat o případné stávce. "K jakémukoliv protestu či stávce bychom sáhli až v krajním případě," podotkl Povšík. Uvedl však, že pokud se přístup firmy nezlepší do vypršení současné mzdové dohody, což bylo ve středu, bude takový postup nevyhnutelný. S přípravou protestních akcí začaly odbory v pondělí, jakou budou mít případně podobu, zatím není jasné.

Jedno z nejbouřlivějších vyjednávání zažila největší česká automobilka před třemi roky. Odboráři tenkrát k prosazení svých požadavků použili několikahodinovou stávku.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?