23. března 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovce loni klesl zisk o pět miliard

Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Škodě Auto klesl čistý zisk o třetinu na loňských 10,8 miliardy korun. Tržby klesly o 9,8 procenta na 200 miliard. Škoda přitom loni prodala rekordních 674.500 aut, což byl růst o více než sedm procent. Firma by podle představenstva i přes dopady finanční krize dosáhla loni lepšího výsledku než v roce 2007, kdyby se česká koruna udržela na průměrné úrovni roku 2007.

"Rok 2008 byl pro společnost Škoda Auto velmi obtížný. Pouze negativní vývoj české koruny vůči všem relevantním měnám, zejména euru a americkému dolaru, zatížil náš provozní výsledek v porovnání s rokem 2007 částkou 6,3 miliardy korun," řekl novinářům člen představenstva za oblast ekonomie Holger Kintscher.

Vyhlídky firmy na letošní rok prý nadále zůstávají nejisté a zatížené značnými riziky. "Čeká nás krajně složité období." podotkl Kintscher. Škoda Auto letos spoléhá na některé novinky, jež uvede na světové trhy. První z nich je lehký terénní vůz Škoda Yeti, který automobilka představila na autosalonu v Ženevě, v druhé polovině roku pak má k zákazníkům dorazit i Superb Combi.

V současnoti ji nad vodou drží šrotovné

"Půjdeme rovněž dále cestou internacionalizace skupiny Škoda Auto a budeme zde cíleně rozšiřovat své aktivity. Velmi kladným signálem jsou pro nás aktuální úspěchy modelu Fabia a stav našich objednávek, jejichž množství je nad úrovní loňského roku," řekl předseda představenstva Reinhard Jung.

Fabia se například na německém trhu stala díky šrotovnému druhým nejprodávanějším modelem, prodej Škodovek roste i v dalších zemích, kde byla šrotovací prémie v nějaké formě zavedena.

Automobilka v loňském roce snížila o 8,4 procenta počet zaměstnanců na 26.695 lidí. Na konci roku 2007 dělalo ve firmě přes 29.000 zaměstnanců, pokles je však způsoben hlavně snížením stavu agenturního personálu. Škoda Auto zůstala největším vývozcem České republiky s podílem 6,7 procenta na celkovém vývozu země.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…