Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto investuje do továrny v Kvasinách 13 miliard

Škoda Auto - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto - ilustrační | foto: MAFRA - Petr Topič

KVASINY (RYCHNOVSKO) Automobilka Škoda Auto hodlá do rozvoje závodu v Kvasinách na Rychnovsku vložit kolem 450 milionů euro, tedy přibližně 13 miliard korun. Plánuje přijmout asi 1500 nových zaměstnanců. Při oslavě 80 let zahájení výroby vozů v Kvasinách to řekl člen představenstva Škody Auto pro výrobu Michael Oeljeklaus.

"V následujících letech se roční produkce závodu bude dále zvyšovat. Do závodu budeme významně investovat a v Kvasinách vybudujeme mimo jiné také kompetenční centrum pro výrobu vozů kategorie SUV," uvedl Oeljeklaus.

V závodě Škody Auto v Kvasinách se nyní vyrábějí modely Superb, Yeti a Roomster. Nyní ročně závod s asi 4200 zaměstnanci vyrobí přes 150 000 vozů. V rozšířené továrně by měla podle dostupných informací začít výroba nové Škody Superb a terénního vozu pro Seat, v roce 2016 by se měl začít vyrábět ještě velký terénní vůz.

Nové investice podle Oeljeklause půjdou do nových technických zařízení, montáže a logistiky. "Plochy pro logistiku rozšíříme o 40 000 metrů čtverečných. Obnovíme celou infrastrukturu (závodu)," uvedl. Mluvčí automobilky Jozef Baláž upřesnil, že v nejbližších dvou až třech letech by investice měly dosáhnout kolem osmi miliard korun.

Třetí generace Superbu

K novým modelům vyráběným v Kvasinách Oeljeklaus uvedl, že příští rok se začne s výrobou třetí generace modelu Superb ve verzích limuzína i kombi. Nyní se již podle něj rozjíždí předsériová výroba Superbu nové generace.

Podle šéfa odborů KOVO Jaroslava Povšíka nebylo lehké nové produkty pro závod Kvasiny vybojovat. Dosavadní rozvoj závodu, který výrobu znásobil z 20 000 na 150 000 vozů ročně, podle něj nemá obdoby.

Nové zaměstnance závod podle šéfa rychnovského úřadu práce Petra Richtery zcela jistě nenalezne v regionu Rychnovska. "Potřebu Škody Auto nejsme schopni uspokojit ani dnes," řekl. Se získáním, přípravou a rekvalifikacemi zaměstnanců i z jiných regionů je podle něj automobilce připraven pomoci Úřad práce ČR na republikové úrovni. Současná nezaměstnanost na Rychnovsku ve výši 4,6 procenta je nejnižší v hradeckém kraji, bez práce je v okrese asi 2500 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Masivní investice do Kvasin Škoda Auto zahájila se spuštěním výroby první generace modelu Superb v roce 2001. Od té doby investovala do závodu investovala kolem 23 miliard korun. Poslední velkou investicí je nyní dokončovaná svařovna za asi 1,7 miliardy korun, která vyrostla v areálu závodu.

Stát a kraj hodlají rozvoj závodu podpořit investicemi do veřejné infrastruktury. Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) připomněl, že stát a kraj už do rozvoje zóny Kvasiny - Solnice investovaly v letech 2005 až 2012 kolem 1,3 miliardy korun. Z toho na kraj připadla investice 300 milionů korun. "Nyní by kraj mohl investovat podobnou částku," uvedl hejtman.

Škoda Auto v pololetí zvedla provozní zisk o 74,9 procenta na 425 milionů eur, tedy zhruba na 11,7 miliardy korun. Tržby meziročně stouply o 20,3 procenta na rekordních téměř šest miliard eur (asi 165 miliard Kč). V prvním pololetí dodala Škoda zákazníkům 522.500 vozů, o 12,5 procenta více než loni ve stejném období. Do roku 2018 chce zvýšit prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...