Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto dostala v Indii pokutu 160 milionů korun

Mezi pokutovanými je také indická divize české automobilky Škoda Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi pokutovanými je také indická divize české automobilky Škoda Auto. | foto: ČTK

DILLÍ/MLADÁ BOLESLAV Indický antimonopolní úřad rozdal světovým i domácím automobilkám vysoké pokuty. Mezi potrestanými firmami je i Škoda Auto, která musí zaplatit v přepočtu 160 milionů korun. Úřad tvrdí, že automobilky úmyslně držely vysoko ceny náhradních dílů.

Omezování nabídky náhradních dílů vedlo k jejich zdražení. Tohoto úmyslného jednání se podle indického antimonopolního úřadu dopustilo hned čtrnáct domácích světových automobilek - včetně Škody Auto.

Indická divize mladoboleslavské firmy musí zaplatit pokutu 464 milionů rupií, což je v přepočtu přes 160 milionů korun.

Škoda Auto se zatím k situaci nevyjádřila. "Předmětné rozhodnutí teprve zkoumáme, proto jej nemůžeme aktuálně nijak komentovat," řekl mluvčí firmy Jozef Baláž.

ČTĚTE TAKÉ:

Celková pokuta pro automobilky činí 25,5 miliardy rupií (8,9 miliardy korun). Největší pokutu dostala domácí automobilka Tata Motors, která musí zaplatit 13,5 miliardy rupií.

Antimonopolní úřad začal výrobce aut vyšetřovat už v roce 2011, kdy dostal informace o problémech na trhu s náhradními díly. Pokuty jsou podle úřadu splatné do 60 dnů. Jejich výše je odvozena od obratu automobilek na indickém trhu.

Problémy řeší i Čína

Mezi pokutované firmy patří rovněž indická divize německého koncernu Volkswagen, který je mateřskou společností Škody Auto. Pokuty mají zaplatit rovněž indické divize dalších předních automobilek, jako je General Motors, Ford nebo Toyota.

Situaci v automobilovém sektoru nyní vyšetřují také úřady v sousední Číně, a to kvůli opakovaným stížnostem, že zahraniční výrobci zneužívají svého postavení na trhu a prodávají auta a náhradní díly příliš draho. Řada automobilek již v reakci na toto vyšetřování přikročila ke snížení cen, některým navíc hrozí pokuty za porušovaní hospodářské soutěže.

Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) například začátkem měsíce uvedla, že za porušení antimonopolního zákona potrestá německou automobilku Audi a jejího japonského konkurenta Chrysler. Podle tisku Čína vyměří automobilce Audi pokutu asi 250 milionů jüanů (zhruba 857 milionů korun).

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...