Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovka musí šetřit, chystá přesuny zaměstnanců do jiných závodů

Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí roku 2010 kvůli krizi omezí výrobu modelu Fabia a sníží počet agenturních pracovníků. Kmenoví zaměstnanci firmy pak budou přesouváni na jiná místa, v některých případech i mezi závody.

Řekl to dnes předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Ve Škodovce podle něj dělá asi 3800 agenturních pracovníků. Kolik jich odejde, zatím firma neví. Fabii se chystá firma vyrábět jen na dvě směny.

Odstávky výroby

Kvůli klesajícímu zájmu o fabie zastaví automobilka výrobu již za týden ve čtvrtek a pátek. Ve čtvrtek se nebudou vyrábět jen fabie, ostatní provozy pojedou normálně. V pátek se pak výroba zastaví kompletně. Vyrábět se nebude ani ve státní svátek 28. října, ten však automobilka tradičně využívá k inventuře. Škodovka už na konci září snížila počet vyrobených fabií z 1200 na 1000 aut denně.

Vzhledem k tomu, že automobilka po vypršení šrotovného v řadě zemí očekává složitý rok 2010, je možné, že agenturních pracovníků zbude jen velice málo. "Těžko se teď dá určit, o kolik ten počet snížíme. Limitem je v každém případě nula. Na jejich místo pak budou přemístěni kmenoví zaměstnanci," řekl Povšík.

Škoda počet agenturního personálu snížila významně již loni po vypuknutí krize, zavedení šrotovného a tím pádem vyšší prodeje ji však donutilo agenturní personál opět nabírat.

Přesun do Kvasin
Přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými místy se budou konat přednostně v rámci jednoho závodu. "Je však možné, že v některých případech to nepůjde udělat jinak a budou muset být přesunuti do jiného města," podotkl Povšík.

V takovém případě by se prý zřejmě jednalo o přesun z Mladé Boleslavi či Vrchlabíi do Kvasin, tamní závod je nyní nejvytíženějším závodem Škody. Vyrábí se tam Roomster, Superb, Yeti a nově také Superb Combi.

V Mladé Boleslavi bude na začátku roku problém zejména s výrobou Fabie. Její prodeje se výrazně zvedly právě se zavedením šrotovného a automobilka už nyní zaznamenala pokles. "Proto se její výroba zkrátí o jednu směnu a pojedeme jen ve dvousměnném provozu. Lidi z té jedné směny přemístíme jinam," vysvětlil Povšík.

Podle něj však půjde jen o dočasné řešení, protože ve druhém čtvrtletí čeká Fabii facelift, což by mělo nároky na výrobu opět zvednout.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč