22. října 2009 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovka musí šetřit, chystá přesuny zaměstnanců do jiných závodů

Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize průmyslu v České republice zasáhla především automobilový průmysl. Pocítila to i mladoboleslavská Škoda. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí roku 2010 kvůli krizi omezí výrobu modelu Fabia a sníží počet agenturních pracovníků. Kmenoví zaměstnanci firmy pak budou přesouváni na jiná místa, v některých případech i mezi závody.

Řekl to dnes předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Ve Škodovce podle něj dělá asi 3800 agenturních pracovníků. Kolik jich odejde, zatím firma neví. Fabii se chystá firma vyrábět jen na dvě směny.

Odstávky výroby

Kvůli klesajícímu zájmu o fabie zastaví automobilka výrobu již za týden ve čtvrtek a pátek. Ve čtvrtek se nebudou vyrábět jen fabie, ostatní provozy pojedou normálně. V pátek se pak výroba zastaví kompletně. Vyrábět se nebude ani ve státní svátek 28. října, ten však automobilka tradičně využívá k inventuře. Škodovka už na konci září snížila počet vyrobených fabií z 1200 na 1000 aut denně.

Vzhledem k tomu, že automobilka po vypršení šrotovného v řadě zemí očekává složitý rok 2010, je možné, že agenturních pracovníků zbude jen velice málo. "Těžko se teď dá určit, o kolik ten počet snížíme. Limitem je v každém případě nula. Na jejich místo pak budou přemístěni kmenoví zaměstnanci," řekl Povšík.

Škoda počet agenturního personálu snížila významně již loni po vypuknutí krize, zavedení šrotovného a tím pádem vyšší prodeje ji však donutilo agenturní personál opět nabírat.

Přesun do Kvasin
Přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými místy se budou konat přednostně v rámci jednoho závodu. "Je však možné, že v některých případech to nepůjde udělat jinak a budou muset být přesunuti do jiného města," podotkl Povšík.

V takovém případě by se prý zřejmě jednalo o přesun z Mladé Boleslavi či Vrchlabíi do Kvasin, tamní závod je nyní nejvytíženějším závodem Škody. Vyrábí se tam Roomster, Superb, Yeti a nově také Superb Combi.

V Mladé Boleslavi bude na začátku roku problém zejména s výrobou Fabie. Její prodeje se výrazně zvedly právě se zavedením šrotovného a automobilka už nyní zaznamenala pokles. "Proto se její výroba zkrátí o jednu směnu a pojedeme jen ve dvousměnném provozu. Lidi z té jedné směny přemístíme jinam," vysvětlil Povšík.

Podle něj však půjde jen o dočasné řešení, protože ve druhém čtvrtletí čeká Fabii facelift, což by mělo nároky na výrobu opět zvednout.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…