10. prosince 2009 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovka stopuje na tři měsíce páteční výrobu fabií. Jejich odbyt klesl

Koncept vozu Škoda Fabia v úpravě designérů Škoda Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept vozu Škoda Fabia v úpravě designérů Škoda Auto | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nebude první tři měsíce příštího roku vyrábět v pátek model Fabia. Důvodem je nízký odbyt po zrušení šrotovného v některých zemích.

Automobilka již dříve oznámila, že po Novém roce omezí výrobu fabie ze tří směn na dvě.

"Předběžně toto opatření plánujeme. Počítáme s tím, že zaměstnanci si výpadek hodin nahradí později během roku na mimořádných směnách v rámci takzvaných časových kont," řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Dohodu o zavedení časových kont uzavřela firma s odbory teprve nedávno. Pro zaměstnance to znamená, že mohou zůstat doma bez zásadních dopadů na mzdu, pokud pro ně nebude práce. Na kontě jim vznikne jakési minus, které si mohou umazat odpracováním plusových směn, které by Škoda organizovala v případě zvýšení odbytu nejspíše v noci z pátku na sobotu a v sobotu dopoledne.

Fabia se po většinu letošního roku prodávala velmi dobře zejména díky šrotovacím prémiím v řadě evropských zemí. Po jejich vypršení však následoval propad. Firma proto nevyráběla fabie již dva dny v říjnu, odstávka je plánována také na 18. prosince a od 21. do 23. prosince.

ČTK