20. února 2009 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovka už nechce dělníky z agentur

Vietnamští dělníci Škoda Mladá Boleslav  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vietnamští dělníci Škoda Mladá Boleslav | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto zbylo zhruba 600 pracovníků zaměstnaných přes agentury. Firma chce jejich počet vzhledem k současné recesi snížit až na nulu, původně jich přitom měla na svých výplatních páskách 4000. Posledním zahraničním dělníkům vyprší povolení k pobytu v sprnu.

Počátkem krize pracovalo ve Škodě auto asi 4000 agenturních zaměstnanců, okolo Vánoc jich byla přibližně polovina. "Vedení Škody Auto mě o zaměstnanosti cizinců pravidelně informuje, takže známe aktuální stav," řekla vedoucí Inspektorátu cizinecké policie v Boleslavi Eva Svobodová.

Podle ní je z celkového počtu 600 zaměstnanců ve Škodě 126 Vietnamců. Čtyřiceti z nich končí povolení k pobytu v dubnu, zbylým 86 vyprší povolení v srpnu. "Cizinci, kteří jsou v pracovněprávním vztahu, ze Škoda Auto propouštěni nebudou," podotkla Svobodová.

Například společnost Zetka Auto, která pro firmy zajišťuje pracovníky, zaměstnává 135 cizinců a dle sdělení jejich zástupců budou pracovat u firmy do konce platnosti povolení a pokud nebudou Úřadem práce vydána rozhodnutí o prodloužení zaměstnání, bude pracovní poměr ukončen.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.