9. listopadu 2009 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovka začala v Kvasinách se sériovou výrobou Superbu Combi

Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | foto: ČTK

KVASINY Automobilka Škoda Auto dnes v závodě Kvasiny na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu modelu Superb Combi. Prodej svého nejprostornějšího vozu chce automobilka zahájit koncem listopadu.

Škoda očekává, že prodej kombi verze by měl být stejný nebo vyšší než u sedanu, který si dosud pořídilo 42.000 zákazníků. Ředitel kvasinského závodu Jan Tauchman při zahájení výroby uvedl, že investice do modernizace a rozvoje závodu za posledních devět let dosáhly zhruba 16 miliard korun.

Výrobní kapacita závodu je podle něj téměř 200.000 vozů ročně, zatímco v polovině 90. let závod vyráběl asi 20.000 aut za rok.

Vedle Superbu automobilka v závodě Kvasiny vyrábí model Roomster a od letošního května také sportovně-užitkový vůz Yeti. V závodě pracuje asi 4000 lidí, což z něj činí největšího zaměstnavatele v Královéhradeckém kraji.

Superb Combi se poprvé objevil na frankfurtském autosalonu v polovině září. Do konce roku chce firma vyrobit kolem 2000 vozů ve verzi kombi. Kapacita kvasinské továrny pro příští rok je 45.000 Superbů v obou karosářských provedeních. Výroba by měla běžet ve třísměnném provozu.

Kromě závodu v Kvasinách automobilka Superb ve verzi sedan vyrábí také v Číně a montuje v závodech v Indii, Rusku, Kazachstánu a na Ukrajině. "S výrobou Superbu Combi v Číně se nepočítá, protože Čína není trh pro kombíky," řekl mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Modernizovaný závod v Kvasinách
Rozšiřování výroby v kvasinském závodě o další modely se podle představitelů hradeckého kraje zhodnocují veřejné investice, která kraj a stát daly do vybudování kvasinské průmyslové zóny. Celkem má jít do zóny z veřejných peněz asi 1,3 miliardy korun, z nichž většina je již prostavěná.

Hlavní část šla do oprav silnic, modernizace škol, zdravotnických zařízení a vodárenské infrastruktury. Letos očekává mladoboleslavská automobilka mírně vyšší odbyt než v roce 2008, kdy prodala celkem 675.000 vozů. V závěru října firma oznámila, že zisk za první tři čtvrtletí letošního roku se jí snížil o 68 procent na 2,81 miliardy korun.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?