29. ledna 2009 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovku čekají podle odborů další odstávky

Škoda auto v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda auto v Mladé Boleslavi. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto čekají podle odborů další odstávky. Momentálně se prý mluví o výpadku výroby v devátém týdnu, tedy na konci února, řekl v týdeníku Škodovácký odborář předseda firemních odborů Jaroslav Povšík. Podle firmy zatím žádné další odstávky nejsou stanoveny.

"Nic není naplánovaného. V pátek zasedá představenstvo firmy, ale nemohu říci, jestli případné další odstávky budou jedním z témat," řekl mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Povšík ale tvrdí, že další odstávky budou. "Momentálně to zasáhne vůz superb a prohloubí se krize na roomsteru," řekl Povšík. Konkrétní termín neuvedl, odstávka by podle něj ale měla být v návaznosti na další části koncernu VW.

Bentley i Audi také plánují odstávky
Audi plánuje například zastavit výrobu na pět dní koncem února, luxusní vozy Bentley by se od března neměly vyrábět sedm týdnů. Podle Povšíka bude kvůli pokračující krizi zřejmě nutné znovu otevřít kolektivní vyjednávání v oblasti roční pracovní doby a provést jeho korekci. "Naším cílem je ovšem udržet zaměstnanost.

Opravdu naplno spustíme všechna stavidla, která máme k tomu, jak se o zaměstnance co nejlépe postarat," dodal Povšík. V českých závodech Škody pracuje zhruba 23.500 lidí, propouštění kmenového personálu se však podle firmy zatím nechystá.

Škoda Auto začala v reakci na krizi omezovat výrobu již loni v září. Od té doby se již uskutečnilo několik odstávek, ta nejdelší na přelomu roku, kdy se nevyrábělo déle než tři týdny. Od ledna do konce června pak Škoda Auto vyrábí pouze čtyři dny v týdnu. Již na podzim začala také automobilka snižovat stav agenturního personálu, z původních 4000 dělníků zůstává nyní ve firmě pouze 700, firma chce jejich stav snížit až na nulu.
Lidovky.cz, ČTK