14. září 2009 8:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodu Power koupí za 11,5 miliardy jihokorejská elektrárenská firma

Parní turbína 50 MW typu ŠKODA MTD 30CE. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parní turbína 50 MW typu ŠKODA MTD 30CE. | foto: skoda.czReprofoto

SOUL Jihokorejská společnost Doosan Heavy Industries & Construction se dohodla na koupi českého výrobce turbín Škoda Power za 450 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy korun). Transakce by měla být dokončena během dvou až tří měsíců, sdělila dnes korejská firma.

Doosan si od koupě české společnosti slibuje, že zlepší její schopnost konkurovat větším rivalům jako americké General Electric nebo francouzské skupině Alstom. Společnost podle agentury Reuters odhaduje, že transakce jí do roku 2020 zvýší tržby o 5,3 bilionu wonů (asi 75 miliard Kč).

Firma Škoda Power je jednou z divizí skupiny Škoda Holding, jejímž stoprocentním vlastníkem je od roku 2003 investiční skupina Appian Group.

Letos v dubnu Appian ocenila hodnotu Škoda Power na částku v rozmezí 500 až 600 milionů eur. Podle médií se Appian pokoušel tuto divizi prodat od loňského podzimu.

Škoda Power je předním světovým výrobcem turbín. V minulém roce zvýšila své tržby o třetinu na více než 5,6 miliardy korun. Letos plánuje podnik, který polovinu produkce exportuje, utržit 6,5 miliardy Kč.

Doosan Heavy existuje od roku 1961 původně pod jménem Hankuk Heavy, své nynější jméno získala v roce 2001 při akvizici skupinou Doosan, jejíž založení se datuje až do roku 1896. Za svou existenci postavila více jak 600 elektráren.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz