24. dubna 2009 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skončí 20 Albertů, jsou neefektivní

Supermarkety Albert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarkety Albert | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Ahold v létě zavře 20 supermarketů Albert a jeden hypermarket Hypernova. Ahold nyní v Česku provozuje zhruba 300 prodejen a na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků mu patřila třetí příčka. Firma zavírá prodejny v době, kdy konkurenční obchodní řetězce naopak plánují v Česku nové obchody.

"Na základě detailní revize a zhodnocení portfolia prodejen dojde k uzavření 21 neefektivních prodejen, které dlouhodobě nepřispívaly k pozitivním výsledkům společnosti," uvedl mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr. Dodal, že část prodejen bude zavřena 1. června a zbytek 1. července.

Seznam prodejen, které budou zavřeny 1. června:

Modřany, Hasova
Balabenka,Českomoravská
Znojmo, Dobšická
Prosek,Vysočanská
Mělník, nám. Karla IV.
Domažlice, U nemocnice
Pelhřimov, Solní ul.
Žďár n. Sázavou Nádražní
Nové Město na Moravě
Brno, K.Světlé
Česká Třebová, Ústecká
Prostějov, Anglická
Havířov, Dlouhého
Hypernova Český Těšín
Liberec, Vrchlického

Prodejny, které budou uzavřeny 1. července:
Cheb, Americká
České Budějovice, Prior
Česká Lípa, Špičák,
Chrudim Čs. Armády,
Mikulov, 28. října
Praha Květ, Jabloňová

Uzavření 21 prodejen podle Kytýra neznamená, že by Ahold chtěl vyklidit pozici na tuzemském trhu, ze kterého v uplynulých letech odešlo už pět obchodních řetězců. "Naopak si chceme uvolnit ruce, abychom mohli investovat do ostatních prodejen," uvedl Kytýr.

Dodal, že společnost Ahold nyní nejedná s žádným obchodním řetězcem o prodeji uzavíraných obchodů. "My jsme tam většinou v nájmu, takže budeme objekty vracet majitelům," uvedl.

Ahold zavírá prodejny v době, kdy konkurenční obchodní řetězce naopak plánují v Česku nové obchody. Například Tesco chce do začátku příštího roku otevřít v Česku, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Turecku 137 nových obchodů, z toho v Česku až 30. Pět až sedm nových supermarketů letos hodlá v Česku otevřít Billa a expandovat bude i diskontní řetězec Lidl.

Ahold nevyloučil, že kvůli uzavření dvou desítek prodejen bude muset propustit některé zaměstnance. "Albert udělá vše pro to, aby pracovníkům ze zrušených prodejen nabídl pracovní pozice v jiných svých provozovnách. V případě, že někteří pracovníci budou muset společnost v rámci těchto kroků opustit, dostanou nadstandardní odstupné," podotkl Kytýr.

Hypernovy čeká zmenšení
Společnost Ahold zároveň do konce června přejmenuje 56 hypermarketů Hypernova na nový formát Albert hypermarket, přičemž 13 největších Hypernov hodlá postupně zmenšit. Přestavba hypermarketů měla být původně dokončena v závěru loňského roku, nakonec ale nabrala několikaměsíční zpoždění.

V posledních letech Ahold v Česku vykazuje ztráty. Předloni společnost Ahold Czech Republic snížila prodělek na 434 milionů korun z 1,19 miliardy Kč v roce 2006. Ztráty firmy z předchozích let činily na konci roku 2007 dalších 3,9 miliardy korun. Hospodářské výsledky za rok 2008 společnost Ahold Czech Republic zatím nezveřejnila.

ČTK