31. srpna 2012 7:00, aktualizováno  8:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skončil rozcestník Movie Library, ozývají se bouřlivé reakce

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Jeden z největších filmových rozcestníků v Česku movie-library.cz skončil. Zrušení stránky nabízející odkazy na tisíce filmů a seriálů vyvolalo na internetových fórech bouřlivou diskusi, spekuluje se o důvodech konce oblíbeného rozcestníku.

A to i proto, že přišel v době, kdy filmový průmysl a úřady přitvrzují v potírání nelegálního sdílení. Svou činnost nedávno ukončil i největší český pirátský server Kinotip.cz. Dva muže – otce a syna, kteří stránku provozovali, obvinila policie. Jsou podezřelí z toho, že si provozováním stránky mohli za necelé dva roky přijít na částku až dva miliony korun.

Za zrušením rozcestníku Movie Library ale protipirátské organizace nejsou. "Česká protipirátská unie nestojí za zrušením stránky movie-library.cz," řekla serveru Lidovky.cz ředitelka unie Markéta Prchalová.

Rozcestník je nedostupný od 27. 8. 2012. Důvodů může být hned několik. Jednou z možností je nezaplacená doména, případně hosting. Konec stránky může mít na svědomí i její provozovatel, který se jednoduše rozhodl ji zrušit. Jednat by se ale mohlo i o technické problémy nebo probíhající aktualizaci.

Rozcestník Movie-library.cz byl podle reakcí na internetových fórech oblíbený nejen kvůli množství filmů – až 30 tisíc snímků - a seriálů, které nabízel, ale i díky přehlednosti. Najít na něm navíc bylo možné i staré filmy, a to nejen z USA, ale také Asie a dalších částí světa. Na stránkách bylo k dispozici i hojně navštěvované fórum. Rozcestník přesměrovával na stránky uloz.to.

"No, to je škoda. Takové práce, co tam spousta lidí odvedla. Kam teď?" stěžuje si na internetovém fóru JanaH.

Konec movie-library.cz?

Víte, co je za koncem movie-library.cz? Napište nám na internet@lidovky.cz.

zizMarkéta Žižková