24. února 2011 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Bubliny stoupají na povrch, dluhy států se hromadí

Velká bublina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká bublina - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Ekonomické krize, krachy bublin, státní bankroty či záchrany bankovních a dalších finančních ústavů pravidelně, či nepravidelně nastávají znovu a znovu.

Co je ovšem typické pro finanční trhy, je to, že v případě oživení, které trvá po určitý čas, zapomenou na zlé časy a začnou extrapolovat do budoucnosti, že bude už jen dobře. Tak to ovšem není.

Nyní jsme svědky globálního oživení, ekonomická data spolehlivě překvapují v pozitivním směru, zejména ta z průmyslu.

Indikátor ekonomických překvapení Société Générale nyní dosahuje extrémních hodnot, což podporuje rostoucí a nepatřičně velký optimismus mezi ekonomy a finančními trhy.

Čeká nás dlouhodobý propad?

Takový vývoj bývá následován korekcí na rizikových aktivech, mezi něž patří například akcie či měny rozvíjejících se zemí. Bude se ovšem jednat pouze o korekci na dlouhodobě rostoucím trhu?

Či současný růst akcií a dalších rizikových aktiv byl jen dočasnou epizodou a opět se dočkáme dlouhodobějšího propadu na těchto aktivech? Pro druhou možnost hovoří spousta nedořešených či neřešených záležitostí.

Zaprvé: Růst veřejného dluhu v USA, který trhy a ratingové agentury prozatím ignorují.

A zadruhé: Dluhové problémy periferních zemí eurozóny se řeší příliš pomalu a nakonec mohou končit bankrotem. Řecký bankrot je velmi pravděpodobný, následovat by však mohly i další země. Záchranné fondy poskytly nejhorším zemím jen likviditu, nic víc. Věčně je však financovat nemohou.

A nakonec je tu Čína, která má charakteristiky opravdové velké bubliny.

Jiří Škop, analytik Komerční banky

Adecco spol. s r.o.
Seřizovač vstřikolisů Valašské Meziříčí, až 33 000 Kč, pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč