24. listopadu 2011 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Česká ekonomika na hraně recese

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

Česká ekonomika je velmi malá a otevřená, vývoj vnější poptávky po exportech domácích firem je tak pro nás zásadní. Naštěstí nás netíží problémový bankovní systém, prudké splasknutí bubliny na trhu nemovitostí či stav veřejných financí. Nicméně to, jestli se příští rok ekonomika propadne do recese, nemáme ve svých rukou.

Dle nové prognózy našich kolegů ze Société Générale projde náš největší exportní trh, eurozóna, mírnou recesí. Německo by se pak mohlo recesi těsně vyhnout. Je asi namístě zmínit i rizika. Ta jsou bohužel stále vychýlena směrem dolů, tedy k horšímu vývoji.

Lze předpokládat, že evropští politici s brzkým vyřešením dluhových problémů nepřijdou, což samozřejmě povede k pokračující nervozitě na finančních trzích a u ekonomických subjektů. Čeká nás tak dlouhé období nízkého potenciálního růstu hrubého domácího produktu, které bude doprovázeno mírnými recesemi a fiskálními konsolidacemi.

Pokud by se naplnila současná prognóza kolegů ze Société Générale, mohla by se česká ekonomika recesi vyhnout, když v první polovině příštího roku očekáváme stagnaci. Pokud se ovšem eurozóna propadne do výraznější recese a nebude se dařit Německu, čeká pokles HDP také nás.

Podobně vysoké meziroční propady průmyslové produkce a HDP jako v první polovině roku 2009 však nečekáme, domácí podniky totiž drží relativně méně zásob, než tomu bylo v předkrizových letech. Nakonec i fixní investice se v letech 2009 a 2010 výrazně propadly, efekt statistické základny by tedy znamenal případný nižší pokles.

Jiří Škop, analytik Komerční banky