16. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Česká ekonomika se vzdaluje od eura

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Česká ekonomika se již od čtvrtého čtvrtletí loňského roku nachází v recesi, alespoň podle údajů o HDP. Jelikož pokles v prvním čtvrtletí byl do velké míry způsoben dočasnými faktory (předzásobení u tabákových producentů kvůli daňovým změnám, mrazivé počasí v únoru), dalo se očekávat, že by hrubý domácí produkt měl ve druhém čtvrtletí růst. Statistický úřad však podle předběžného odhadu opět ukázal na pokles, tentokrát o 0,2 procenta mezikvartálně.

A jak vypadá srovnání s našimi největšími obchodními partnery? Německá ekonomika si mezičtvrtletně polepšila o 0,3 procenta, slovenská pak o 0,7 procenta. Alespoň eurozóna jako celek se od nás nijak nevzdaluje, ta totiž poklesla o 0,2 procenta. Pokud ovšem vezmeme v úvahu vývoj od začátku roku, česká ekonomika je na tom hůře i ve srovnání s eurozónou. Ta totiž v prvním čtvrtletí stagnovala, kdežto české HDP se propadlo o 0,8 procenta. Ještě hůře vyznívá srovnání s Německem a Slovenskem, kde se produkt zvýšil o 0,5 procenta a 0,8 procenta. Je tak evidentní, že letos česká ekonomika od eurozóny a zejména od Německa diverguje. A Slovensko nás vesele dohání.

Dejme tomu, že kvartální data jsou volatilní. Podívejme se tedy na údaje od začátku krize, kdy srovnáme roční údaje z roku 2011 s rokem 2007. Česká ekonomika si pohoršila ze 74,8 procenta (EMU15 = 100 %) na 72,7 procenta. Oproti tomu Německo a Slovensko si polepšily přibližně o pět procentních bodů na 109,1 procenta a 66,4 procenta. I tato data ukazují na stejný příběh. Není tak ani silný důvod, aby česká koruna zaznamenávala vůči euru výraznější dlouhodobé zisky.

Jiří Škop, Analytik Komerční banky