16. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Česká ekonomika se vzdaluje od eura

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Česká ekonomika se již od čtvrtého čtvrtletí loňského roku nachází v recesi, alespoň podle údajů o HDP. Jelikož pokles v prvním čtvrtletí byl do velké míry způsoben dočasnými faktory (předzásobení u tabákových producentů kvůli daňovým změnám, mrazivé počasí v únoru), dalo se očekávat, že by hrubý domácí produkt měl ve druhém čtvrtletí růst. Statistický úřad však podle předběžného odhadu opět ukázal na pokles, tentokrát o 0,2 procenta mezikvartálně.

A jak vypadá srovnání s našimi největšími obchodními partnery? Německá ekonomika si mezičtvrtletně polepšila o 0,3 procenta, slovenská pak o 0,7 procenta. Alespoň eurozóna jako celek se od nás nijak nevzdaluje, ta totiž poklesla o 0,2 procenta. Pokud ovšem vezmeme v úvahu vývoj od začátku roku, česká ekonomika je na tom hůře i ve srovnání s eurozónou. Ta totiž v prvním čtvrtletí stagnovala, kdežto české HDP se propadlo o 0,8 procenta. Ještě hůře vyznívá srovnání s Německem a Slovenskem, kde se produkt zvýšil o 0,5 procenta a 0,8 procenta. Je tak evidentní, že letos česká ekonomika od eurozóny a zejména od Německa diverguje. A Slovensko nás vesele dohání.

Dejme tomu, že kvartální data jsou volatilní. Podívejme se tedy na údaje od začátku krize, kdy srovnáme roční údaje z roku 2011 s rokem 2007. Česká ekonomika si pohoršila ze 74,8 procenta (EMU15 = 100 %) na 72,7 procenta. Oproti tomu Německo a Slovensko si polepšily přibližně o pět procentních bodů na 109,1 procenta a 66,4 procenta. I tato data ukazují na stejný příběh. Není tak ani silný důvod, aby česká koruna zaznamenávala vůči euru výraznější dlouhodobé zisky.

Jiří Škop, Analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!