Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Globální vývoj je proti zvýšení sazeb

ČNB: Zasedací místnost bankovní rady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Zasedací místnost bankovní rady | foto: ČTK

Tento týden je pro finanční trhy nejzajímavější domácí událostí zasedání České národní banky. Čas ke zvyšování sazeb se pomalu přibližuje – alespoň při pohledu na poslední prognózu centrální banky z května, která ukazuje na první zvýšení sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku.

Od května přišla samozřejmě celá řada nových informací. Český hrubý domácí produkt rostl během prvního čtvrtletí slušným tempem, vyšší než očekávaná byla i dynamika mezd a celková inflace, naopak nezaměstnanost byla oproti očekáváním nižší.

Vše by naznačovalo, že by centrální banka měla zvyšovat sazby dříve, než jí naznačuje její květnová prognóza. Je tu však jedno ale. Vývoj mimo domácí ekonomiku se zhoršil. Finanční trhy, domácnosti i podniky žijí ve stále větší nejistotě, co bude dál.

Dluhová krize v eurozóně eskaluje a nic na tom nemění ani další pomoc Řecku, která problém pouze odsunula do budoucnosti. A až si nebude moci na trhu půjčovat peníze některá z větších zemí, bude mít eurozóna opravdu vážný problém.

O nic lepší to není v současnosti ani ve Spojených státech, kde zotavení ekonomiky začíná skomírat. Dluhové problémy se nakonec týkají i Číny. A tento motor globálního růstu posledních let se může výrazně zadrhnout, což nemusí být až tak vzdálená realita, pokud si uvědomíme, že podíl nestandardních úvěrů v čínském bankovním sektoru již dosahuje vskutku vysokých hodnot.

Křišťálová lupa 2011


Ve světle globálních událostí tak bude pro českou centrální banku velmi těžké ve čtvrtek zvýšit sazby. Každopádně pokud sazby ČNB zvýší, bude to překvapení i pro samotné finanční trhy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...