15. září 2011 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Je už Itálie v recesi?

Jedno z nejkrásnějších pobřeží v Itálii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedno z nejkrásnějších pobřeží v Itálii |

Itálie rozhodně není zemí, kde bychom byli svědky vysokých růstů HDP. Opak je spíše pravdou, když její potenciální meziroční růst dosahuje pouze 0,7 procenta. To znamená, že pokud je italská ekonomika v rovnováze, mezikvartálně roste o 0,1 až 0,2 procenta. A to je dynamika velmi blízká nule. Každý menší šok tak může způsobit, že ekonomika se dostane na hranu recese.

V pondělí zveřejněná průmyslová produkce zklamala, výroba totiž v červenci meziměsíčně poklesla o 0,7 procenta, což je podobný propad jako v předchozích dvou měsících. Červencové zklamání výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že se italská ekonomika dostává ve třetím čtvrtletí do recese.

Italskou ekonomiku tíží vysoké vládní dluhy a problémový bankovní sektor. Soukromí investoři se od tamních dluhopisů odvracejí, škemrání u Číny dlouhodobě nic nevyřeší.

A ECB také nebude chtít jejich dluhopisy navěky nakupovat. Aby Itálie mohla snížit svůj obrovský dluh, musí tak šetřit nebo zlepšit vyhlídky na dlouhodobý růst. Ideální by byla kombinace obou cest a šetření by mělo probíhat na straně těch výdajů, které nijak nepomáhají zvyšovat konkurenceschopnost země.

Itálie ovšem volí cestu vyšších daní, když z oznámeného balíčku ve výši 52,2 miliard eur (3,4 procenta HDP) připadá na daně či jiné příjmy okolo 50 procent. Je to vcelku již normální obrázek, že politici volí nejprůchodnější cesty a nikoliv ty, které by ekonomice doopravdy pomohly. Jen se potom nelze divit, proč se ekonomika opět dostává do recese a potenciální růst je téměř nerozlišitelný od nuly.

Jiří Škop, analytik Komerční banky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.