Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Klienty zajímá Řecko... a Řecko

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

Klienty Société Générale tento týden zajímají odpovědi zejména na dvě otázky. První z nich se týká sociálního napětí v Řecku, respektive zda se nějak výrazněji zvyšuje, či nikoliv. Druhá otázka je, zda politici v eurozóně jsou schopni konečně vybudovat silný záchranný štít, který by uklidnil trhy.

Pokud jde o sociální napětí v Řecku, středa nám poskytne určitou indikaci, jestli dochází ke zhoršení, či nikoliv. V neděli večer totiž řecký kabinet diskutoval snižování počtu pracovníků ve veřejném sektoru. A odbory poté svolaly na středu stávku. Jak velká tato stávka bude a kolik nepokojů přinese, nám dá i odpověď, zda se sociální situace v Řecku dále zhoršuje.

Odpověď na druhou otázku je poněkud složitější. Německo a další menší země nechtějí dále zvyšovat své podmíněné závazky, ECB pak nechce poskytnout současnému fondu EFSF finanční páku, čímž by se zvýšila jeho finanční síla, aniž by byla zvýšena samotná velikost. Eurobondy jsou problematickým řešením, protože vyžadují změnu Maastrichtské smlouvy a německé ústavy.

Navrhované "stabilizační" dluhopisy, které by obešly výše zmíněné problémy, ale na vytvoření dostatečného záchranného valu nepostačí. Takže nakonec bude potřeba EFSF verze 3.0 (v současnosti prochází evropskými parlamenty verze 2.0), jejíž struktura by se měla vytvořit do konce roku.

Tento fond může zmírnit tlaky finančních trhů na eurozónu, nicméně konec krize nepřinese. ECB tak bude dál muset agresivně nakupovat dluhopisy postižených zemí, což je prozatím nejefektivnější nástroj EMU na boj s krizí.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG 38.000-50.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč