Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Ratingové agentury si všimly Itálie

Sicílie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sicílie | foto: Shutterstock

Ratingové agentury reagují na problémy dost pozdě, to ale asi není pro nikoho nic překvapivého. Jak je ovšem možné, že země eurozóny s veřejným dluhem přes 100 procent hrubého domácího produktu se dostala do hledáčku ratingových agentur až nyní?

Agentura S&P o víkendu revidovala výhled Itálie ze stabilního na negativní, rating pro dlouhodobé závazky prozatím zůstal na stávající úrovni A+. Sama agentura odůvodnila toto rozhodnutí současným slabým růstem a ochabující politickou vůlí k reformám.

Překvapivě ratingové agentury nejsou až tolik znepokojeny samotným vysokým veřejným dluhem, který způsobuje vysokou úrokovou zátěž. Jen pro srovnání - veřejný dluh dosáhl v roce 2010 již 119 % ročního hrubého domácího produktu, což je proti Španělsku dvojnásobná hodnota.

Možná je to díky tomu, že deficit veřejných financí je relativně nízký a po očištění o úrokové platby by se mohl rozpočet letos nacházet dokonce v přebytku. Strukturální reformy vedoucí k deregulaci trhu práce a ke zvýšení produktivity jsou pro Itálii klíčové a poslední data o HDP za první čtvrtletí letošního roku jen potvrdila, co je italskou slabinou.

Tamní ekonomika si v prvním čtvrtletí "polepšila" pouze o 0,1 %, zatímco Francie o 1,0% a Německo přidalo dokonce 1,5 %. Achillovou patou Itálie tak je kombinace vysokého dluhu s nízkým růstem HDP, když potenciální růst nedosahuje ani jednoho procenta. Nízký růst pak nevytváří prostor pro snižování veřejného dluhu, který by se tak měl v nadcházejících letech pouze stabilizovat. Pokud se ovšem nevrátí globální ekonomika do recese.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!