26. května 2011 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Ratingové agentury si všimly Itálie

Sicílie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sicílie | foto: Shutterstock

Ratingové agentury reagují na problémy dost pozdě, to ale asi není pro nikoho nic překvapivého. Jak je ovšem možné, že země eurozóny s veřejným dluhem přes 100 procent hrubého domácího produktu se dostala do hledáčku ratingových agentur až nyní?

Agentura S&P o víkendu revidovala výhled Itálie ze stabilního na negativní, rating pro dlouhodobé závazky prozatím zůstal na stávající úrovni A+. Sama agentura odůvodnila toto rozhodnutí současným slabým růstem a ochabující politickou vůlí k reformám.

Překvapivě ratingové agentury nejsou až tolik znepokojeny samotným vysokým veřejným dluhem, který způsobuje vysokou úrokovou zátěž. Jen pro srovnání - veřejný dluh dosáhl v roce 2010 již 119 % ročního hrubého domácího produktu, což je proti Španělsku dvojnásobná hodnota.

Možná je to díky tomu, že deficit veřejných financí je relativně nízký a po očištění o úrokové platby by se mohl rozpočet letos nacházet dokonce v přebytku. Strukturální reformy vedoucí k deregulaci trhu práce a ke zvýšení produktivity jsou pro Itálii klíčové a poslední data o HDP za první čtvrtletí letošního roku jen potvrdila, co je italskou slabinou.

Tamní ekonomika si v prvním čtvrtletí "polepšila" pouze o 0,1 %, zatímco Francie o 1,0% a Německo přidalo dokonce 1,5 %. Achillovou patou Itálie tak je kombinace vysokého dluhu s nízkým růstem HDP, když potenciální růst nedosahuje ani jednoho procenta. Nízký růst pak nevytváří prostor pro snižování veřejného dluhu, který by se tak měl v nadcházejících letech pouze stabilizovat. Pokud se ovšem nevrátí globální ekonomika do recese.

Jiří Škop, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!