17. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Recese se prohloubila, nikde to není vidět

Otazník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otazník | foto: Shutterstock

Statistický úřad v úterý zveřejnil čísla o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí letošního roku. Ekonomové včetně nás očekávali, že se domácí ekonomika dostane z mírné recese, nicméně zveřejněná data velmi překvapila.

Podle Českého statistického úřadu přidaná hodnota klesla o výrazné jedno procento, což vzhledem ke zveřejněným měsíčním údajům bylo velmi zvláštní. Tato data totiž na žádnou výraznou kontrakci neukazovala, spíše naopak.

Dalo by se také očekávat, že recese se promítne na trhu práce. Jenže zaměstnanost v prvním čtvrtletí rostla.

Další zajímavost pramení při porovnání s vývojem u našeho největšího obchodního partnera – německý hrubý domácí produkt se totiž zvýšil o 0,5 procenta.

Slovenská ekonomika, náš druhý největší obchodní partner, pak dokonce vzrostla o 0,8 procenta, což je ještě větší kontrast. Že by tedy byla tak silná fiskální konsolidace? To asi ne.

Ze všeho nejzvláštnější je však vysvětlení ze samotného Českého statistického úřadu: „V odvětví peněžnictví a pojišťovnictví poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty v penzijních fondech a také u pojišťoven. Propad druhé složky, spotřební daně z tabákových výrobků, byl důsledkem předzásobení ve čtvrtém čtvrtletí v reakci na letošní zvýšení daňové sazby, což se promítlo zejména do mezičtvrtletního srovnání. Vývoj tvorby hrubé přidané hodnoty a hrubého domácího produktu byl negativně ovlivněn i dalším propadem přidané hodnoty v odvětví stavebnictví.“ Propad ve stavebnictví vzhledem k únorovým mrazům lze chápat. Podobně i předzásobení u tabákových výrobků.

Ale ty penzijní fondy a pojišťovny jsou doopravdy záhadou.

Jiří Škop, analytik Komerční banky