19. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Španělsko: tři roky recese

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

Již mnohokrát jsme slyšeli od politiků mnoha zemí, že nepotřebují zahraniční pomoc. Ale když se země dostane do potíží a soukromí investoři přestanou půjčovat peníze, z minulých slov politiků se stanou vtipy, které kolují po internetu a v e-mailech.

Nyní je to případ Španělska, které potřebuje 100 miliard euro pro svůj bankovní systém. Problémem Španělska ovšem nejsou jen banky, problémem jsou i regiony - dvě třetiny z vyššího než plánovaného deficitu veřejných financí v loňském roce bylo způsobeno regionálními vládami.

V dubnu centrální vláda oznámila, že bude požadovat, aby snížily svůj letošní kombinovaný deficit z 2,9 procenta na 1,5 procenta. A příští rok na 0,7 procenta. Od července pak regiony musí publikovat rozpočet měsíčně a vytvořit plán na další dva roky.

ČTĚTE TAKÉ

U osmi regionů je již nyní jasné, že své cíle pro letošní rok nebudou plnit; dostaly tak jeden týden na to, aby našly další možné úspory. Pokud by je nenašly, vláda může přímo na problémový region uvalit snížení výdajů.

A jak se řeší jejich problémové financování? Centrální vláda prý vytvoří státem garantovaný fond, který půjčí problémové oblasti výměnou za dohodu o rozpočtových škrtech. Španělsko se s problémy bude muset vypořádat, včetně úspor na úrovni centrální vlády. Výsledkem bude minimálně tříletá recese.

Jiří Škop, ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!