Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Španělsko: tři roky recese

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

Již mnohokrát jsme slyšeli od politiků mnoha zemí, že nepotřebují zahraniční pomoc. Ale když se země dostane do potíží a soukromí investoři přestanou půjčovat peníze, z minulých slov politiků se stanou vtipy, které kolují po internetu a v e-mailech.

Nyní je to případ Španělska, které potřebuje 100 miliard euro pro svůj bankovní systém. Problémem Španělska ovšem nejsou jen banky, problémem jsou i regiony - dvě třetiny z vyššího než plánovaného deficitu veřejných financí v loňském roce bylo způsobeno regionálními vládami.

V dubnu centrální vláda oznámila, že bude požadovat, aby snížily svůj letošní kombinovaný deficit z 2,9 procenta na 1,5 procenta. A příští rok na 0,7 procenta. Od července pak regiony musí publikovat rozpočet měsíčně a vytvořit plán na další dva roky.

ČTĚTE TAKÉ

U osmi regionů je již nyní jasné, že své cíle pro letošní rok nebudou plnit; dostaly tak jeden týden na to, aby našly další možné úspory. Pokud by je nenašly, vláda může přímo na problémový region uvalit snížení výdajů.

A jak se řeší jejich problémové financování? Centrální vláda prý vytvoří státem garantovaný fond, který půjčí problémové oblasti výměnou za dohodu o rozpočtových škrtech. Španělsko se s problémy bude muset vypořádat, včetně úspor na úrovni centrální vlády. Výsledkem bude minimálně tříletá recese.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.