Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Španělsko: žádost o pomoc se blíží

Krize ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ve Španělsku | foto: Shutterstock

Jsou to přibližně dva měsíce, co jsem se v tomto sloupku věnoval situaci ve Španělsku. Myslím, že je čas se opět k tomuto tématu vrátit.

Audit bankovního sektoru, který bude zveřejněn tento týden, by měl potěšit. Banky by snad měly potřebovat „pouze“ 60 miliard eur, což je méně než dostupných 100 miliard. Další důležitou zprávou ohledně tamního bankovního sektoru budou výsledky zátěžových testů, které budou zveřejněny 28. září.

Problémem jsou ovšem zejména veřejné finance. Cíl vlády pro letošní rok byl deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

ČTĚTE TAKÉ:


Všechno ale nasvědčuje tomu, že tento deficit bude minimálně sedm procent a stejně jako v loňském roce budou hlavní příčinou nesplnění cíle regiony. Vláda totiž většinu šetření hodila právě na samosprávné celky, jejichž výdaje jsou velmi neelastické. Pokud jde tedy o dodržování fiskálních cílů, Španělsko finanční trh zklamává. Ačkoliv samotná země po záchranné půjčce nijak netouží, protože to bude znamenat větší kontrolu veřejných financí a možná i tvrdší cíle pro deficit veřejných financí, trhy naopak doufají, že tato půjčka bude poskytnuta co nejdříve.

Následující události by měly být pro termín půjčky klíčové -8. října a 12. listopadu je setkání euroskupiny, velká splátka dluhopisů proběhne 19. října a regionální volby 21. října (Baskicko a Galície). Nejpravděpodobnějším termínem pro podání žádosti bude asi až listopadové setkání euroskupiny, protože Španělsko si bude chtít počkat na výsledek regionálních voleb.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!