20. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Španělsko: žádost o pomoc se blíží

Krize ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ve Španělsku | foto: Shutterstock

Jsou to přibližně dva měsíce, co jsem se v tomto sloupku věnoval situaci ve Španělsku. Myslím, že je čas se opět k tomuto tématu vrátit.

Audit bankovního sektoru, který bude zveřejněn tento týden, by měl potěšit. Banky by snad měly potřebovat „pouze“ 60 miliard eur, což je méně než dostupných 100 miliard. Další důležitou zprávou ohledně tamního bankovního sektoru budou výsledky zátěžových testů, které budou zveřejněny 28. září.

Problémem jsou ovšem zejména veřejné finance. Cíl vlády pro letošní rok byl deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

ČTĚTE TAKÉ:


Všechno ale nasvědčuje tomu, že tento deficit bude minimálně sedm procent a stejně jako v loňském roce budou hlavní příčinou nesplnění cíle regiony. Vláda totiž většinu šetření hodila právě na samosprávné celky, jejichž výdaje jsou velmi neelastické. Pokud jde tedy o dodržování fiskálních cílů, Španělsko finanční trh zklamává. Ačkoliv samotná země po záchranné půjčce nijak netouží, protože to bude znamenat větší kontrolu veřejných financí a možná i tvrdší cíle pro deficit veřejných financí, trhy naopak doufají, že tato půjčka bude poskytnuta co nejdříve.

Následující události by měly být pro termín půjčky klíčové -8. října a 12. listopadu je setkání euroskupiny, velká splátka dluhopisů proběhne 19. října a regionální volby 21. října (Baskicko a Galície). Nejpravděpodobnějším termínem pro podání žádosti bude asi až listopadové setkání euroskupiny, protože Španělsko si bude chtít počkat na výsledek regionálních voleb.

Jiří Škop, ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz