2. února 2012 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠKOP: Zajímavá bude prognóza ČNB

ČNB: Zasedací místnost bankovní rady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB: Zasedací místnost bankovní rady | foto: ČTK

Česká centrální banka bude ve čtvrtek rozhodovat o měnově politických otázkách. Poslední prognóza ČNB z listopadu ukázala na možnost snížení sazeb, nicméně za poslední tři měsíce se v souhrnu naakumulovala spíše proinflační rizika, která tento krok pro nejbližší měsíce vyloučila. Na zvyšování sazeb ovšem také nenastal čas.

1. Dluhová situace v EMU se nijak nevyřešila a riziko nekontrolovaného pádu Řecka dále vzrostlo.

2. Je otázka, do jaké míry je oživení v USA trvalé a zda ho negativní vývoj v EMU a zpomalení v Číně brzy nezadusí.

3. Sentiment na finančních trzích je od vzniku krize velmi volatilní - optimismus může mezi investory velmi rychle vyprchat.

4. Růst domácí inflace na konci loňského roku byl způsoben oslabující korunou a dřívějším částečným promítnutím změny daně z přidané hodnoty do cen potravin. Vliv obou těchto faktorů na inflaci při neexistenci poptávkových tlaků bude pouze dočasný. Inflační tlaky však nepramení ani z titulu jednotkových mzdových nákladů, tedy z trhu práce.

Nakonec i poslední komentáře členů bankovní rady nasvědčují spíše vyčkávací politice. Z rozhodování o sazbách bychom se tedy žádného překvapení dočkat neměli, trhy tak bude spíše zajímat zveřejnění nové prognózy z dílny ČNB.

V listopadu centrální banka předpovídala pro letošní rok příliš silnou korunu - v průměru 23,10 koruny za euro, což se zdá být nereálné. Také prognóza HDP pro letošní a příští rok ve výši 1,2 procenta a 2,7 procenta se jeví příliš optimistická.

Jiří Škop, analytik Komerční banky