16. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skotsko smí stanovovat minimální cenu whisky, rozhodl soud

Whisky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Whisky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Skotská vláda smí stanovovat minimální cenu alkoholu, tedy i u oblíbené whisky. Proti jejímu záměru, který má za cíl bojovat proti rozšířenému alkoholismu, stáli výrobci whisky.

Vládě v Edinburghu pomohl ve středu svým rozhodnutím britský nejvyšší soud, k němuž se bouřící se producenti odvolali.

„Jsem nesmírně potěšena, že nejvyšší soud potvrdil stanovení minimální ceny. Byla to dlouhá cesta - a bezpochyby to bude i nadále vyvolávat kritiku,“ reagovala skotská premiérka Nicola Sturgeonová, podle níž jde o odvážný a nezbytný krok ke zlepšení zdravotního stavu skotského obyvatelstva.

„Rozhodnutí nejvyššího soudu přijímáme,“ reagovala také šéfka skotského sdružení výrobců whisky Karen Bettsová. Podle ní producenti budou také zodpovědně bojovat proti škodám spojeným s alkoholem.

Statistiky jsou v tomto ohledu neúprosné. V roce 2016 bylo ve Skotsku spojeno 1265 případů úmrtí s alkoholem. Na území, kde žije 5,3 milionu lidí, představuje toto množství nárůst o deset procent oproti předchozímu roku.

Boj s alkoholismem

Skotsko řeší problém alkoholismu již řadu let. Například snížilo povolenou hranici alkoholu pro řízení motorového vozidla, která je přísnější než ve zbytku Británie. V roce 2014 se limit alkoholu v krvi snížil na 0,5 promile v krvi řidiče, zatímco jinde v Británii zůstal na 0,8 promile.

Minimální cena tak má být stanovena na 50 pencí (14,3 korun) za jednotku čistého alkoholu (deset mililitrů či osm gramů) v daném nápoji. Doposud se alkohol prodával i za 18 pencí za jednotku. Láhev whisky o obsahu 0,7 litru nyní nebude moci stát méně než 14 liber (400 korun).

Podle Milese Briggse ze Skotské konzervativní strany by se při dosažení plného účinku mohla bilance úmrtí souvisejících s alkoholem snížit ročně o 120 případů. Také by mohlo být ročně hospitalizováno o 2000 méně lidí.

ČTK