Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škrtejte v armádě, radí Američanům Číňané

Americká loď (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká loď (ilustrační snímek). | foto: osd.dtic.milReprofoto

Největším zahraničním držitelem amerických dluhopisů je Čína. Zahraniční investoři vlastní americké dluhy v objemu čtyř a půl bilionu dolarů, z toho jich má Čína více než čtvrtinu.

Kromě toho čínské firmy stále více pronikají na americký kontinent jako přímí investoři do průmyslových firem. Například provozují přístavy na Long Beach nebo v texaském Galvestonu. Stále větší pronikání Číny do americké ekonomiky zvyšuje obavy u Američanů.

"Jestli nezačneme růst s potenciálem, který má tato země, tak tu máme další bezpečnostní krizi. Tou krizí bude, že Čína bude stejně tak silná jako my," prohlásil třeba nedávno republikánský kandidát na prezidenta Herman Cain a dodal: "Číňané budou vyvíjet stejně tak velkou a silnou armádu jako máme my. Mají o jednu miliardu lidí víc než my a drží 26 procent našeho dluhu. Myslíte si snad, že s nimi budeme schopní zpívat písně?"

ČTĚTE TAKÉ

Číňané jsou si svého stále silnějšího postavení vůči USA vědomi a také ho začínají využívat. I když zatím jen slovně. Na stránkách čínského zpravodajského serveru China Daily se v posledních dnech objevují názory, co by USA měly dělat. Jedna z hlavních rad zní: "Skrouhněte vojenské výdaje."

Snížit výdaje, zvýšit daně
Aby se Amerika zachránila a neohrozila nesplácením svých závazků Čínu jako svého významného věřitele, měla by podle čínských komentátorů hlavně snížit výdaje a zvýšit daně. Oblastmi, kde si podle Číňanů naopak Američané nemohou dovolit škrtat, jsou sociální zabezpečení a zdravotní programy.

Důvod je prý jasný. Při současném ekonomickém zpomalení by tyto škrty znamenaly pro chudé Američany konec. "Kde si Amerika může dovolit škrtat, to jsou výdaje na armádu.

Infografika


Amerika by si měla uvědomit, že doba imperialismu a kolonialismu je dávno pryč," míní komentátor China Daily Chan Tung-pching a dodává: "Spojené státy by měly přestat ostatním ve světě říkat, jak mají žít. Ať přestanou bombardovat Libyi a nechají tamní lid rozhodnout, jak sám chce žít."

Čína jako ekonomická velmoc číslo 1?
Oslabování americké pozice na mezinárodním poli by mohlo Číně pomoci i jinak. Rezervní měnový systém, který v současnosti stojí hlavně na americkém dolaru, se nejspíše bude muset změnit. Jako pravděpodobní kandidáti na další rezervní měny aspirují euro a čínský juan.

V průběhu uplynulých deseti let Čína z pohledu celkového objemu HDP nejprve předběhla Itálii, Francii, Velkou Británii a Německo. Vloni se jí podařilo předběhnout i druhou nejsilnější ekonomiku světa, Japonsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Odhaduje se, že pokud udrží současné tempo ekonomického růstu, tak do deseti let předběhne velikostí ekonomiky i světového lídra, Spojené státy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....