12. srpna 2009 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupina J&T, která figurovala v Toskánské aféře, zdvojnásobila zisk

Partner J&T Daniel Křetínský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Partner J&T Daniel Křetínský | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Česko-slovenská finanční skupina J&T v loňském roce více než zdvojnásobila čistý zisk na 106 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun) z 50 miliard eur předloni.

Skupina J&T se zabývá privátním a investičním bankovnictvím a podniká rovněž v turistickém ruchu, energetice či médiích. V České republice vlastní například J&T Banku, fotbalový klub AC Sparta Praha, Plzeňskou energetiku či digitální zpravodajskou televizi Z1.

"Uplynulý rok rozhodně nebyl lehký. Celosvětová krize naplno dolehla na trhy, na kterých působíme. Schopnost skupiny růst i v době, kdy padli globální hráči, považuji za důkaz její vnitřní síly a potvrzení pevnosti pilířů, na kterých ji uplynulých 15 let budujeme," uvedl prezident skupiny Jozef Tkáč.

Finančníci ze skupiny figurovali i v nedávné Toskánské aféře. Skupina došla k hypotéze, že za pořízením snímků je skupina Czech Coal (dříve Mostecká uhelná), se kterou mají ostré spory. Obě firmy bojují o energetický trh a J&T i díky spolupráci s ČEZ vítězí. Ve hře jde přitom o desítky miliard. Spolumajitel Czech Coalu Petr Pudil obvinění odmítá. "Je to úplná blbost," řekl.

Lidovky.cz, ČTK