7. dubna 2009 18:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupina K Brewery chce Staropramen

Staropramen je na prodej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staropramen je na prodej. | foto: Pivo.Reprofoto

PRAHA Přední tuzemská pivovarská skupina K Brewery má zájem o koupi pivovaru Staropramen. Informovala o tom dnes televize Z1. Staropramen se zatím k celé věci nevyjádřil. Společnost Anheuser Busch-InBev, která Staropramen vlastní, se snaží pražský pivovar prodat, protože potřebuje splatit bance ještě asi 40 miliard dolarů za nákup samotného pivovaru Anheuser Busch.

Jednání mezi zástupci obou stran by podle televize měla probíhat právě dnes. O pivovar na pražském Smíchově se však podle informací v médiích z minulého týdne zajímá také společnost Heineken.

K Brewery ho však chce podle informací Z1 přeplatit. Cenu Staropramenu prý odborníci odhadují na 350 milionů eur (asi 9,3 miliardy korun).

Klíčové majetkové podíly v K Brewery má kontrolovat Martin Burda a Grzegorz Hóta. Ten je spojován s finančníkem Pavlem Tykačem.

Společnost působí na trhu teprve přes dva roky, ale podle některých dřívějších informací v médiích již předběhla dosud největší ryze českou privátní skupinu PMS Přerov, kam patří značky Zubr, Litovel a Holba.

Do skupiny K Brewery nyní patří už celkem osm značek, například Svijany, protivínský Platan, jihlavský Ježek nebo Klášter Hradiště. Firma se také ucházela o koupi Pivovaru Náchod.

Největší výrobce piva na světě Anheuser-Busch InBev vznikl loni v listopadu poté, co belgický InBev dokončil převzetí amerického konkurenta Anheuser-Busch.

ČTK