29. listopadu 2009 20:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupina RWE neprodá českou dceru, musí se ale přizpůsobit

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

PRAHA Německá plynárenská skupina RWE neprodá tuzemskou dceřinou firmu RWE Transgas Net, která vlastní páteřní síť plynovodů v ČR. Kvůli třetímu legislativnímu energetickému balíčku ale bude muset zásadně předělat svoji podnikatelskou strukturu v Česku.

Třetí energetický balíček začne platit od března 2011 a jeho součástí je pravidlo o oddělení provozovatelů přenosových a přepravních soustav od výroby a dodávek zemního plynu. S informací přišel týdeník Euro.

Podle něj má RWE na výběr RWE Transgas Net prodat jinému majiteli nebo nechat firmu řídit nezávislým provozovatelem. "O prodeji RWE Transgas Net v žádném případě neuvažujeme. Variantu nezávislého provozovatele považujeme za nejvhodnější i z hlediska možných bezpečnostních rizik České republiky," uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský. Za nejvhodnější takové řešení podle něj považuje i vláda.

Stát se bojí Rusů
"Stát je proti odprodeji RWE Transgas Net i kvůli obavám, že by firmu mohl koupit některý z ruských plynárenských podniků, což by zcela jistě prohloubilo energetickou závislost Česka na Rusku. Případně by hrozilo, že plynovody ovládne nějaký fond, jenž by mohl zanedbávat investice do údržby a rozvoje sítě," sdělil týdeníku zdroj, který se zúčastnil jednání RWE a ministerstva průmyslu a obchodu.

Pokud si chce skupina RWE společnost RWE Transgas Net skutečně ponechat, musí ale splnit několik tvrdých podmínek. Mimo jiné sehnat firmu, takzvaného nezávislého operátora, která bude dění v plynovodech a jejich správu řídit. Operátor ale nesmí být s RWE personálně propojen. Firma bude rovněž podléhat dohledu Energetického regulačního úřadu.

Desetileté plány
Společnosti provozující páteřní sítě na přenos energií, tedy jak plynárenské, tak i elektroenergetické, budou muset nově od března roku 2011 předkládat Energetickému regulačnímu úřadu desetileté plány na rozvoj energetické infrastruktury. Ty musí projednat i se všemi potenciálními zákazníky, třeba firmami, jež chystají výstavbu nového energetického zdroje. Úřad pak rozhodne, zda jsou předložené investiční plány do rozvoje a údržby sítí vhodné a ekonomické.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!