Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupině ČSOB loni stoupl čistý zisk o čtvrtinu. Vzrostl na 19,7 miliardy

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Lidové noviny

Praha Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl o 25 % na 19,7 miliardy korun. Zisk vzrostl mimo jiné díky vyššímu čistému úrokovému výnosu nebo jednorázovému výnosu 2,1 miliardy korun plynoucímu z přecenění 55% podílu ve stavební spořitelně ČMSS v souvislosti s koupí zbylých 45 % akcií. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky.

Celkový objem aktiv pod správou skupině stoupl loni o 18 % na 240,6 miliardy korun. Objem úvěrů ČSOB vzrostl meziročně o pět procent na 780,7 miliardy korun, objem vkladů se zvýšil o tři procenta na 959,9 miliardy korun. Provozní náklady vzrostly o sedm procent na 19 miliard korun a provozní výnosy stouply o 14 % na 42,4 miliardy korun.

„Loňský rok se zařadil mezi nejúspěšnější v naší historii. Opírali jsme se o pokračující růst české ekonomiky, zvyšující se kupní sílu domácností a prosperující firmy s chutí investovat. Akvizicí Českomoravské stavební spořitelny jsme upevnili vedoucí postavení v oblasti bydlení a i letos budeme pomáhat klientům vyřešit veškeré potřeby související s bydlením pod jednou střechou,“ uvedl generální ředitel ČSOB John Hollows.

Čistý zisk skupiny ČSOB meziročně vzrostl i díky růstu čistého výnosu z poplatků a provizí, na zisk měly také vliv jednorázový výnos z odprodeje ČSOB Asset Management, jednorázový výnos z vypořádání staršího právního sporu a dopad konsolidace ČMSS. „Tyto faktory převážily pokles čistého zisku z finančních nástrojů vykazovaných v reálné hodnotě a růst nákladů na zaměstnance,“ uvedla banka.

Podle člena představenstva ČSOB Jiřího Vévody by zisk v případě očištění o zmíněné mimořádné položky meziročně vzrostl o šest procent, čisté výnosy by stouply o tři procenta. „K výhledu na letošní rok se nebudeme vyjadřovat. To je v rukách našich akcionářů KBC. Ale s mimořádnými položkami jako loni pro letošek nepočítáme,“ doplnil Vévoda.

V meziročním srovnání stoupl počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví o 31 %. O 34 % se zvýšil počet mobilních bankovních transakcí.

Čistý úrokový výnos skupině loni stoupl meziročně o 23 % na 32 miliard korun a čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl meziročně o šest procent na 8,5 miliardy korun.

Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 4,2 milionu klientů, včetně klientů ČMSS. Počet klientů přitom meziročně poklesl o 27.000. Banka měla ke konci loňska 1068 bankomatů a 225 poboček.

Výsledky za loňský rok zveřejnily i některé další velké banky. Komerční bance loni vzrostl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 9,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 12,4 %. Raiffeisenbank stoupl čistý zisk meziročně o 25 % na 4,2 miliardy korun. Monetě Money Bank pak klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 % na čtyři miliardy korun. Česká spořitelna zveřejní výsledky za loňský rok na konci února.

Do skupiny patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy. Skupině KBC loni klesl čistý zisk o tři procenta na 2,49 miliardy eur (61,9 miliardy Kč).

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...