Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardová konspirace kolem Telefóniky? Nesmysl, říkají Španělé

Španělská společnost Telefónica. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská společnost Telefónica. | foto: Reuters

MADRID/PRAHA Provázela oslabení české koruny pod taktovkou České národní banky korupce kvůli „obchodu roku“ skupiny Petra Kellnera s Telefónikou? Nesmysl, vyvrací spekulace shodně PPF i ČNB. Prodej dojednaný částečně i v českých korunách nevadí podle informací serveru Lidovky.cz ani španělské matce českého operátora, která by měla podle konspirační teorie prodělat až 3,5 miliardy korun.

Otázky kolem obchodu za 63,6 miliard korun rozvířila konspirační teorie, která se od minulého týdne šíří českým internetem. Podle ní měla PPF „vydělat“ na oslabení koruny, protože v této měně byla akvizice dohodnuta. Zisk zhruba 3,5 miliardy korun, který způsobil rozdíl v kurzu, měl být podle scénáře internetových konspirátorů částečně rozdělen mezi guvernéry ČNB, kteří devizovou intervenci spustili.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově.

Z této teorie vyplývá, že obchod by byl nevýhodný zejména pro španělskou Telefóniku, která by tak ze dne na den přišla o 5 procent z vyjednané sumy. Jak ale zjistil server Lidovky.cz, v madridské centrále společnosti propad kurzu koruny paniku nezpůsobil.

"Celková suma zahrnuje platbu jak v eurech, tak v korunách. Transakce je ošetřena podmínkami běžně využívanými při mezinárodním obchodu tohoto typu," potvrdil serveru Lidovky.cz zdroj z Madridu.

Podle několika zdrojů totiž bude platba provedena jak v korunách, tak v eurech. Navíc, první splátka bude uložena na španělské účty až po úplném dojednání obchodu a schválení evropskými úřady. K tomu by mělo dojít až v první polovině příštího roku. Drtivá většina peněz za prodej české a slovenské divize (v hodnotě 404 milionů eur) bude pak rozložená do splátek po dobu čtyř let.

ČNB: Budeme se tvrdě bránit

Skupina PPF spekulace na českých sociálních sítích popírá. „Akvizice 65,9 procenta podílu v Telefónica Czech Republic byla stanovena v českých korunách. Vývoj kurzu české koruny k zahraničním měnám tedy nemá na hodnotu této akvizice žádný vliv,“ řekl Právu mluvčí PPF Radek Stavěl.

Jak informovala agentura Bloomberg, Kellner uhradí akvizici prostřednictvím takzvaného syndikovaného úvěru od bank skupiny Société Générale v hodnotě zhruba 2,3 miliardy eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Špinavý obchod už dříve odmítla i centrální banka. „Na veřejnosti šířená, ničím nepodložená a zcela nepravdivá nařčení ČNB a členů její bankovní rady zpochybňují důvěryhodnost nezávislé tvorby měnové politiky, která je základním smyslem existence každé centrální banky. Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit,“ uvedl guvernér banky Miroslav Singer. „Majetkové poměry členů bankovní rady ČNB jsou vzhledem k zákonným požadavkům i bezpečnostním prověrkám pod veřejnou kontrolou,“ dodal v tiskovém vyjádření.

Trestní oznámení i vyšetřování BIS

Česká národní banka zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korun především kvůli hrozbě deflace. Za jediný den se jí podařilo snížit kurz české měny z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. Zatím nakoupila centrální banka devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Singer v pondělí prohlásil, že další kroky zřejmě nebudou potřeba.

Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Kvůli oslabení koruny oznámily zdražování české cestovní kanceláře, nebo prodejci pneumatik či bytů.

Aktivista a právník v důchodu Josef Hörl už na bankéře podal trestní oznámení. Existuje podle něho podezření, že někteří obchodníci o snížení kurzu věděli dopředu a finančními machinacemi na něj vydělali. Důkazy k tomuto obvinění ale nemá.

Senátor a bývalý člen ČSSD a SPOZ se zase domnívá, že oslabení koruny mohlo být provedeno „za finanční výhody pro vedoucí pracovníky ČNB“. Požádal proto ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa o vyšetření intervence.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?