10. prosince 2014 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slabý rubl ničí Kellnerův byznys v Rusku. Home Credit je ve ztrátě

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

MOSKVA Zahraničním podnikatelům v Rusku sice nehrozí zabavování majetku, jak tvrdili pesimisté, důsledkům hospodářských sankcí se ale nevyhnou. Přesvědčil se o tom také nejbohatší Čech Petr Kellner a vlajková loď jeho skupiny PPF na zahraničních trzích – poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit.

Ten vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku ztrátu zhruba 1,85 miliardy korun. A to právě kvůli situaci v Rusku, kde tato společnost působí jako banka – Home Credit & Finance Bank (HCFB).

„Makroekonomická situace se v Rusku dál zhoršuje,“ prohlásil šéf HCFB Ivan Svítek.

Hospodářské sankce Západu a klesající ceny ropy oslabují ruský rubl, který od června klesl zhruba o čtyřicet procent. To zároveň znamená, že v Rusku rostou ceny dováženého zboží, lidem zůstává „v kapsách“ méně peněz a někteří z nich nejsou schopni splácet půjčky.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě HCFB je tu i další faktor – zatímco skupina Home Credit účtuje v eurech, v Rusku se pochopitelně dělá byznys v rublech.

„Slabý rubl nemůže neovlivňovat hospodaření skupiny,“ říká mluvčí Home Creditu Milan Tománek. Poskytovatel půjček sice mohutně expanduje v Asii – včetně Číny, ale Rusko zatím pořád zůstává nejvýznamnějším trhem.

Trend se ovšem mění – ruský HomeCredit běhemprvních devíti měsíců letošního roku poskytl výrazně méně úvěrů než ve stejném období loni. Jejich celkový objem poklesl o 34 procent. V Číně naopak Home Credit zaznamenal nárůst o 41 procent.

 

Jan Žižka

Najdete na Lidovky.cz