11. září 2013 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šlápl Apple vedle? Nový 'iPhone pro chudé' je pro Číňany stále moc drahý

Barevné varianty telefonu iPhone 5C | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné varianty telefonu iPhone 5C | foto: Reuters

PEKING Nový "levný" telefon iPhone 5C americké společnosti Apple je pro mnoho Číňanů stále příliš drahý. Přístroj se bude na čínském trhu prodávat za zhruba 730 dolarů (14 tisíc korun), takže bude o téměř 200 dolarů dražší než ve Spojených státech.

Podle průzkumu populárního čínského internetového portálu sina.com považuje telefon iPhone 5C za příliš drahý 86 procent respondentů. Apple představil telefon iPhone 5C v úterý. Přístroj má displej s úhlopříčkou čtyři palce (zhruba deset centimetrů) a fotoaparát s rozlišením osm megapixelů.

Firma v úterý představila rovněž iPhone 5S, který je pokročilejší verzí modelu iPhone 5 a který bude v Číně pouze o 130 dolarů dražší než iPhone 5C. Někteří Číňané proto v internetových diskuzích upozorňují, že je lepší si připlatit a pořídit si iPhone 5S.

Telefony iPhone 5S představené čínským novinářům.

Telefony iPhone 5S představené čínským novinářům.

Podle průzkumu portálu sina.com by si model iPhone 5S koupila více než třetina respondentů, zatímco o model iPhone 5C projevila zájem pouze necelá čtyři procenta respondentů. Více než polovina respondentů by si nekoupila ani jeden z těchto modelů, napsala agentura DPA.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl společnosti Apple na čínském trhu s chytrými mobily se podle listu China Daily v letošním druhém čtvrtletí propadl na necelých pět procent. Firmě tak trhu patřilo až sedmé místo.

Apple v poslední době ztrácí podíl také na světovém trhu a čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. Podíl Applu na světovém trhu s chytrými telefony se ve druhém čtvrtletí podle výzkumné firmy IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.