12. ledna 2016 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slavná ‚Hrabalova‘ hospoda U Zlatého tygra opakovaně točila podmíráky

Pivnice U Zlatého tygra na snímku z roku 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivnice U Zlatého tygra na snímku z roku 2010. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražská pivnice U Zlatého tygra loni opakovaně čepovala pivo pod míru. Zjistila to Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) při dvou kontrolách, při kterých jejím zaměstnancům přinesla obsluha podniku točené pivo, kterému chtělo v objemu deset až patnáct procent.

Slavnému podniku, v němž rád sedával spisovatel Bohumil Hrabal, hrozí vysoká pokuta.

Provozovatel pivnice porušil podle inspekce evropské nařízení o tom, že informace o potravinách nesmějí být zavádějící, zejména co se týče charakteristiky a množství potravin. Podnik za to dostal pokutu ve výši 70 tisíc korun, kterou už zaplatil.

Bohumil Hrabal se svým typickým gestem rukou, U zlatého tygra při focení do Slovního českých spisovatelů 2. 11. 1995

Spisovatel Bohumil Hrabal v restauraci U Zlatého tygra.

Vzhledem k tomu, že inspekce zjistila v podniku opakované porušení předpisů, zahájí správní řízení o uložení další pokuty. V takových případech navrhuje peněžní trest vždy vyšší než ten předchozí, aby měla motivující efekt.

Inspekce provedla první kontrolu v pivnici loni v květnu, druhou v listopadu. Objem natočeného piva byl nižší o výrazných deset až 15 procent u všech - celkem sedmi - měřených vzorků, uvedl.

Zřejmě nejslavnějším štamgastem restaurace v pražské Husově ulici byl už zmiňovaný Hrabal, který tam pravidelně sedával dlouhá léta. Podnik ale uvítal i jiné známé osobnosti, v roce 1994 v něm povečeřeli někdejší prezident Václav Havel spolu s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.