7. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slavné české pekárně v americké Iowě hrozí zánik. Drtí ji vysoká pojistka, lidé se skládají na záchranu

Pekárnu Sykora v roce 1995 navštívil i americký prezident Bill Clinton (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekárnu Sykora v roce 1995 navštívil i americký prezident Bill Clinton (vlevo). | foto: Sykora Bakery

Přežila hospodářskou krizi i ničivé povodně, teď ji ale paradoxně potápí pojištění proti záplavám. Řeč je o proslulé pekárně Sykora v české čtvrti stotřicetitisícového amerického města Cedar Rapids. Jejímu majiteli Johnu Rocarkovi dramaticky zdražuje protipovodňové pojištění a on se obává, že placení rostoucí částky už neutáhne a bude muset zavřít. Pomocí crowdfundingu dokonce začal vybírat peníze na zřízení pokoje k pronájmu.

„Budu platit téměř deset tisíc dolarů ročně na protipovodňové pojištění. Prodáváme koláče za dva dva dolary. Bude to těžké,“ citoval Johna Rocarka web regionální televize TV-9.

Navzdory budovaným protipovodňovým zábranám pojišťovna Rocarka před několika měsíci informovala, že mu v příštích letech zvýší pojistku každým rokem o 25 procent. Nyní platí 4723 dolarů, v roce 2022 by to mělo tedy být 9400 dolarů ročně (téměř 213 tisíc korun).

John Rocarek stojí před svoji pekárnou v České vesnici v americkém městě Cedar...
Pekárna Sykora v americkém městě Cedar Rapids po ničivých povodních v roce 2008.

„Lidé tu o většině restaurací a pekáren říkají, že je štěstí, pokud zůstanou otevřené tři roky. My jsme tady od roku 1903,“ dodal Rocarek, který stylový dřevěný dům s pekárnou koupil spolu se svoji ženou Sue v roce 2001. Na nabílených bočních stěnách domu jsou anglicky psané štíty Sykora Bakery, na výlohách jsou však české nápisy Sykora pekárna.

Provozovna nabízí klasické české pečivo i tradiční jídla české a slovenské kuchyně. „Děláme tu housky, rohlíky, bábovky a spoustu dalších českých věcí,“ vypočítává Rocarek v reportáži televize KWWL, přičemž názvy houska, rohlík a bábovka vyslovuje česky.

Podle něj existuje důvod, proč v okolí není mnoho pekáren. „Nejsou v tom žádné peníze,“ uvedl majitel, který původně pracoval ve finančnictví a k jeho současnému podnikání jej zlákala česká historie. Líbí se mu recepty a vybavení, které přežily desetiletí a udržují uvnitř Sykory tradice naživu.

Koláče přitahují davy

Pečivo za dva dolary nepřináší potřebný kapitál, nicméně na nezájem si pekárna nemůže stěžovat. V televizních záběrech je plná spokojených zákazníků. Podle reportáže sladká vůně koláčů přitahuje davy během letních měsíců, lidé přijíždějí dokonce i z jiných amerických států.

Rocarkuv podnik patří mezi symboly Czech Village neboli České vesnice, což je čtvrť v Cedar Rapids ve státě Iowa. Město s bohatou historií přistěhovalectví Čechů a Slováků, v němž se stále tisíce lidí hlásí k českému původu, v červnu 2008 zasáhla ničivá pětisetletá povodeň. Pekárnu zatopilo 2,5 metru vody, což ji na 10 měsíců vyřadilo z provozu. Naštěstí se místní lidé semkli. Podle Rocarka přes tři stovky dobrovolníků pomáhalo s opravami, aby provozovna mohla zase otevřít.

Vylitá řeka Cedar mimo jiné vážně poničila také nedaleké České a Slovenské národní muzeum. Celá budova muzea pak tři roky po povodni byla po vzoru kostela v severočeském Mostě na kolech přesunuta o 150 metrů dál mimo záplavovou zónu. Povodně ohrožovaly město i v září 2016.

Vraťme se ale k pekárně, slavnostního otevření po záplavách se v roce 2009 účastnili i tehdejší guvernér státu Iowa Chet Culver a starostka Cedar Rapids Kay Halloranová. Mimochodem, pokud jde o známé osobnosti, Sykoru v roce 1995 navštívil i americký prezident Bill Clinton. Tehdy se otvírala nová budova muzea.

Osud ikonického podniku není místní komunitě lhostejný ani teď. Učitel Jonathan Mitchell založil na portálu GoFundMe crowdfundingovou kampaň a snaží se přes ni vybrat 20 tisíc dolarů (kolem 447 tisíc korun) na předělání horního patra na ubytování k pronájmu. Mitchell i Rocarek věří, že peníze z pronájmu pomůžou pokrýt pojištění. „Nechci, aby se to tu zavřelo, místo musí zůstat otevřené,“ cituje TV-9 učitele historie Mitchella, který do pekárny vodí v rámci výuky i své studenty.

Český poklad

Za první dva týdny poslalo přes 60 lidí celkem bezmála 2600 dolarů. Lidé také píší povzbudivé a někdy až dojemné vzkazy: „Historická dominanta a nejlepší koláče,“ uvedla Tiffany Bathrick. „Tolik vzpomínek s babičkou a dědou (slova „babi“ a „deda“ napsala fanynka česky)! Doufám, že tuto úžasnou pekárnu zachováte, dokud si tam moji rodiče nepřivedou vnoučata,“ napsala Nicole Schroeder. A v podobném duchu jsou i desítky dalších příspěvků: „Potřebujeme udržet pekárnu Sykora otevřenou“, „miluji koláče“, „zachovat tento český poklad!“.

Pekárnu v roce 1903 otevřel Charles Kosek se svoji ženou Annou. Později se manželé odstěhovali a provoz včetně domu koupili v roce 1927 Joseph a Clara Sykorovi. Od té doby má pekárna svůj současný název. Později ji vedli potomci Sykorových, pak manželé Jandovi a v roce 2001 ji koupili současní majitelé.

Počátky českého osídlení v Cedar Rapids se datují do poloviny 19. století, začátkem minulého století byla třetina obyvatel z Čech. Dnes má české předky zhruba desetina lidí, hrdě se hlásí ke svému původu, ale česky většinou neumějí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!