Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

O Trumpovi bez Trumpa. Slavné fórum v Davosu se odehraje v­e stínu inaugurace

Člen speciální švýcarské policejní jednotky pozoruje ze střechy hotelu bezpečnostní situaci ve městě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen speciální švýcarské policejní jednotky pozoruje ze střechy hotelu bezpečnostní situaci ve městě. | foto: Reuters

DAVOS/PRAHA  Globální ekonomika je v nejlepší formě za dlouhou dobu, akciové trhy rostou, stejně jako ceny ropy, mizí i ­obavy ze zpomalení Číny. Na první pohled tak není důvod, aby se do Davosu vydaly tři­tisícovky lidí z­ 99­ zemí na­ Světové ekonomické fórum, které toto švýcarské lyžařské středisko hostí od ­roku 1971.

Přestože v úterý začínající Světové ekonomické fórum (WEF) je protkáno koktejlovými večírky, světové politické, akademické a společenské elity tu nebudou slavit. Optimismus pramenící z výhledu ekonomiky kazí především sílící politický extremismus a nejistoty kolem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Loni se v Davosu mělo za to, že excentrický americký miliardář nemá šanci vyhrát. Jeho volební triumf, který přišel ani ne půl roku poté, co si Velká Británie odhlasovala odchod z Evropské unie, byl tvrdou ranou do principů, jež Světové ekonomické fórum stavělo do popředí – globalizace, volný obchod a multilateralismus.

O Trumpovi bez Trumpa

„Bez ohledu na to, jak vnímáte Trumpa, jeho zvolení vedlo k hluboké míře nejistoty, která vrhne stín na celý Davos,“ uvedl ředitel think tanku International Crisis Group Jean-Marie Guehenno.

Ale zatímco britská premiérka Theresa Mayová přijede prodiskutovat svou vizi brexitu, Evropy a ­budoucnosti, důvod těch největších obav – Trump – se neukáže. Závěrečný den fóra totiž koliduje s jeho prezidentskou inaugurací. Politická reprezentace Spojených států proto letos bude slabší, než bývalo zvykem. Jediným Trumpovým zástupcem bude Anthony Scaramucci, zakladatel hedgeového fondu SkyBridge Capital a ­člen Trumpova realizačního týmu.

Titul největší celebrity na alpských svazích tak zřejmě jednoznačně připadne Si Ťin-pchingovi. První čínský prezident, který se zúčastní WEF, s sebou podle organizátorů přiveze i největší čínskou delegaci od roku 1979, kdy se tato země fóra účastnila poprvé. Jeho cíl je jasný: ukázat rostoucí význam Číny ve světě v době, kdy Trump razí striktní přístup „Amerika na prvním místě“.

Bída, klima i technologie

Kromě krize západní demokracie, která se od loňského setkání vyhrotila, přijdou na přetřes i tradičnější témata jako změny klimatu, rozevírající se ekonomické nůžky mezi chudými a bohatými či zostřující se etnické, náboženské a kulturní hranice. V neposlední řadě pak přijde na řadu téma technologií, které silně rezonuje od loňské analýzy fóra, že roboti připraví o práci pět milionů lidí, především ženy.

Jak WEF upozorňuje, technologie mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Mohou přinést inovativní řešení současných problémů, ale zároveň představují riziko. Příkladem je umělá inteligence, která může přinést zefektivnění každodenního života, ale na druhou stranu i nepředvídatelné události, nehody a zneužití proti bezpečnosti lidí. Nahrazení kvalifikované pracovní síly roboty pak může zvýšit nezaměstnanost a tím i sociální nestabilitu.

„Lídři musí být připraveni na rapidní a rozkladné změny čtvrté průmyslové revoluce, včetně těch ovlivňujících pracovní trhy. Musí proaktivně vytvářet opatření k zajištění optimálního využití technologických příležitostí a zároveň eliminování jejich negativních dopadů,“ uvedl zakladatel a ­předseda WEF Klaus Schwab.

O radu si budou moci u drinku říct zástupcům světových technologických špiček. Nebudou tu totiž chybět vrcholní manažeři firem ze Silicon Valley, ale ani­ z Asie. Například provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová nebo zakladatel čínského internetového gigantu Alibaba Jack Ma. Klíčem je podle lidí z firem i úřadů spolupráce a zase spolupráce.

„Individuální odpovědi na témata jako změny klimatu, globalizace a regulace čtvrté průmyslové revoluce mají své limity. Je zřejmé, že ve stále propojenějším světě je spolupráce mezi různými státy, sektory a společnostmi důležitější než kdy dřív,“ soudí Cecilia Reyesová, ředitelka rizik v ­Zurich Insurance Group.

Kdo také přijede

Britská premiérka Theresa Mayová

Belgický král Philippe a královna Mathilde

Norský korunní princHaakon a princezna Mette-Marit

Jordánský král Abdalláh II. a královna Rania

Nizozemská královna Maxima

Afghánský prezidentAšraf Ghání

Čínský prezident Si Ťin-pching

kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Irský premié Enda Kennyr

Pakistánskýpremiér Muhammad Naváz Šaríf

Jihoafrický prezident Jacob Zuma

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

generální tajemník OSN António Guterres

generální ředitel WTO Roberto Azevedo

prezident Světové banky Jim Yong Kim

ředitelka MMF Christine Lagardeová

generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

zpěvačka, ambasadorka UNICEF Shakira

herci Forest Whitaker a Matt Damon

ředitelka CERN Fabiola Gianottiová

ředitelka HP Enterprise Meg Whitmanová

ředitel Bank of America Brian Moynihan

Oscaremoceněná dokumentaristka Šarmín Obaidová-Činojová

první afghánská dirigentka Negin Chpalwaková

Zdroj: WEF


Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?