Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slavné mýdlo z Aleppa ‚uprchlo‘ do Paříže. Zůstane syrské, věří majitelé

mýdlo společnosti Alepia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy mýdlo společnosti Alepia | foto: Alepia soap

SANTENY Společnost, která v syrském Aleppu dlouhá léta vyráběla mýdla, se musela kvůli válce v zemi přestěhovat na předměstí Paříže. Její vedení doufá že dočasně. Továrna se nyní nachází v průmyslové zóně poblíž francouzské metropole a pokračuje v tradiční výrobě mýdla pod značkou Alepia.

Továrna se nyní nachází ve městečku Santeny, které je vzdálené třicet kilometrů jihovýchodně od hlavního města Francie. Společnost na výrobu mýdla zde našla útočiště potom, co válka proměnila syrské Aleppo v ruiny.

Mýdlo z tohoto města se vyrábí podle tradiční receptury smícháním olivového oleje, oleje z vavřínu s vodou a louhem, čímž vzniká hydratační a čistě přírodní čisticí prostředek.

Hassan Harastini a Samir Constantini začali mýdlo dovážet v roce 2004 a potom i sami pod značkou Alepia vyrábět. Constantini, původní profesí lékař a Harastini, který se výrobu mýdla naučil od svého otce, založili továrnu na okraji Aleppa.

„Už jsme nemohli do továrny chodit kvůli ostřelování a únosům,“ prohlásil Harastini. Ten se výrobou mýdla zabývá již 35 let. „Opustili jsme naši zemi, naše domovy a přátele,“ povzdechl si jeho společník Constantini.

Výroba syrského mýdla přesunuli čtyři tisíce kilometrů od svého domova, ale oba zakladatelé značky trvají na tom, že jejich produkt zůstane bytostně syrský. „Když si francouzský šéfkuchař otevře francouzskou restauraci v New Yorku, nabízí zákazníkům také francouzskou kuchyni, ne americkou. Stejné je to i s mýdlem,“ líčil Constantini.

Receptura pro výrobu aleppského mýdla navazuje na tradici starou tři tisíce let. „Jsem na tuto tradici velice hrdý,“ přiznal Constantini. „Know-how se neztratí. Vydrží i přese všechno, co se v Sýrii děje.“

Oba společníci se shodují na tom, že ve výrobě budou pokračovat doma, že se do jejich země vrátí mír.

Mýdlo Alepia
mýdla Alepia

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!