Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slavný Grand hotel Evropa na Václaváku si koupila skupina Julius Meinl

Hotel Evropa podle realizace Bedřicha Bendelmayera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Evropa podle realizace Bedřicha Bendelmayera. | foto: Ester Havlová

PRAHA Secesní Grand hotel Evropa na pražském Václavském náměstí od podnikatele Václava Skaly koupila firma, která spadá do rakouské skupiny Julius Meinl. Součástí prodeje hotelu známého dříve pod jménem Šroubek je vedle památkově chráněné stavby i projekt na dostavbu do vnitrobloku.

Cena transakce nebyla zveřejněna. Na obchod jako první upozornily Hospodářské noviny. Hotel je nyní zavřený a jeho historickou část čeká rekonstrukce. Ve vnitrobloku má zároveň vzniknout nová budova.

Předpokládaný termín otevření hotelu po opravě je rok 2019. Do provozu se vrátí jako pětihvězdičkový, řekla listu Nadine Gillesová, ředitelka developerské společnosti Prague Prime Home Management spadající pod rodinnou firmu Julius Meinl a také jednatelka společnosti Vaclavske 25, která je oficiálním majitelem budovy.

Hotel má provozovat řetězec světově renomované značky, který bude nový na českém trhu.

Společnost Vaclavske 25 do projektu hodlá investovat stovky milionů korun. Hlavní stavební práce plánuje investor podle Gillesové zahájit ve druhé polovině letošního roku. Díky přístavbě se počet pokojů rozroste z 90 přibližně na 160, přibudou konferenční prostory pro 210 lidí, wellness a v nejvyšším podlaží panoramatická restaurace s terasou. Devítipatrovou přístavbu ve tvaru oválu v minulosti kritizovalo občanské sdružení Klub Za starou Prahu.

Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí v dobách své největší slávy
Hotel Evropa podle realizace Bedřicha Bendelmayera.

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese. Roku 1924 hotel koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno.

Hotel byl před válkou známý po celém světě díky své secesní výzdobě i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Tehdy v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....