6. února 2013 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slibné vyhlídky českého vývozu: zlomil rekord „dalajlamismu“ navzdory

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. | foto: ČTK

PRAHA Čeští exportéři si loni připsali nový rekord, když vývoz tuzemských firem v roce 2012 poprvé v historii překonal hranici tří bilionů korun. Na výsledku se ve výraznější míře podílely i vývozy do zemí mimo Evropskou unii.

Výsledky prosincového zahraničního obchodu podle některých analytiků mohou ukazovat na začínající oživování ekonomiky. S novými daty přišel Český statistický úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Slabší prosinec

Přebytek zahraničního obchodu Česka byl loni rekordní. Činil 310,8 miliardy korun, což je meziročně o 119,6 miliardy korun lepší výsledek.

V samotném prosinci obchodní bilance skončila přebytkem 6,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,7 miliardy korun.

Podle něj byla uspokojující i struktura českého vývozu, ve kterém převládají stroje, dopravní prostředky a další finální výrobky. Výhled na letošní rok je zatím ovšem značně rozporuplný.

Na jedné straně stojí všechny problémy spojené s vývojem v eurozóně a s podstatně sníženou poptávkou, která ovlivňuje klíčové položky českého vývozu, zejména automobilový trh.

"Na straně druhé však přicházejí pozitivní signály naznačující ekonomické oživení v Německu, ve Spojených státech a v Číně, tedy v dalších důležitých centrech pro vývoj globální ekonomiky," uvedl náměstek ministra průmyslu Milan Hovorka.

Možné zlepšování vývoje tuzemské ekonomiky naznačuje také prudký meziměsíční růst dovozu v prosinci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ukazuje to na možné oživení ekonomiky, jakkoliv to zhoršuje obchodní bilanci. Je to další náznak, spolu se zlepšením indexu PMI v průmyslu, že by ekonomické oživení již mohlo být 'za rohem'," uvedl analytik Václav Franče z Raiffeisenbank. V prosinci dovoz vzrostl meziměsíčně o 6,5 procenta a vývoz o 2,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK