13. ledna 2011 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci budou také platit za solar, bojují proti tomu snížením výroby elektřiny

Jejich počet podle údajů Energetického regulačního úřadu za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jejich počet podle údajů Energetického regulačního úřadu za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny. | foto: ČEZ

BRATISLAVA Celkové náklady na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů na Slovensku letos stoupnou pětinásobně na 191,93 milionu eur (4,68 miliardy Kč). Hlavním zdroj nárůstu, který se promítl do zdražení elektrické energie, tvoří solární elektrárny. Vyplývá to z analýzy Úřadu pro regulaci síťových odvětví.

V přepočtu na jednu megawatthodinu se tak náklady na podporu ekologické elektřiny zvýší o více než pětinásobek na 8,8 eura (214 Kč).

Podpora energie z obnovitelných zdrojů razantně stoupla i v Česku, a to na 578 korun z 166 Kč.

Jak Slovensko tak Česko, kde nastal větší rozmach fotovoltaiky, se proti skokovému zdražení elektřiny pojistily. V Česku bylo zavedeno například zdanění solárních elektráren, slovenští poslanci zase výrazně omezili podporu tohoto druhu výroby elektřiny.

Fotovoltický panel.

Českým domácnostem elektřina začátkem roku podražila v průměru o 4,6 procenta, na Slovensku bezmála o pět procent.

Samotná podpora elektřiny ze slunečného záření se letos na Slovensku více než zdesetinásobí, a to na 116,83 milionu eur (2,85 miliardy Kč).

Do konečné ceny elektrické energie vstupují také výdaje na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla, jakož i těžby uhlí v zemi.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?