15. listopadu 2012 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci by v Česku žili rádi, Čechy ale východ neláká

Bratislava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislava (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRATISLAVA Každý druhý obyvatel Česka a Slovenska by raději žil v jiné zemi. Přednost by Češi a Slováci dali hlavně ekonomicky vyspělejším zemím jako například Spojeným státům, Německu nebo Rakousku. Vyplývá to z průzkumu, který letos v létě uskutečnila agentura GfK.

Průzkum zjišťoval názor lidí na to, jaký stát je pro život nejatraktivnější. Pro vlastní zemi se vyslovilo 48 procent Čechů a stejná část obyvatel Slovenska. V zahraničí by chtěla žít zejména mladší generace.

Anketa

Chtěli byste žít v zahraničí?

Určitě ano 368
Spíš ano 154
Spíš ne 89
Určitě ne 90
Nevím 12

"Jen 32 procent Slováků do 29 let by zůstalo žít na Slovensku a jen 28 procent mladých Čechů by si zvolilo pro život Českou republiku," uvedla dnes slovenská pobočka GfK. Život v cizině podle průzkumu mnohem více láká muže a lidi bez závazků.

"Zatímco pro Slováky je ve velké míře lákavý i život v České republice, Češi by volili Slovensko jako ideální zemi pro život už méně," poznamenala agentura, která v Česku i na Slovensku oslovila shodně tisíc respondentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Životní úroveň v Česku je ve srovnání se Slovenskem vyšší, země pod Tatrami se rovněž potýká s vysokou nezaměstnaností. V Česku také žije mnohem více Slováků než českých občanů na Slovensku.

Kde byste rádi žili?
zeměČešiSlováci
Česko48,4 %4,1 %
Slovensko1,7 %48,1 %
USA7,7 %7,3 %
Německo5,2 %5,4 %
Rakousko3,8 %6,8 %
Itálie2,5 %1,6 %
Kanada2,4 %2,4 %
Švýcarsko2,1 %3,3 %
Francie2,4 %1,6 %
Austrálie2,2 %1,5 %
Anglie3,5 %5,6 %
Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.