22. září 2009 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci chtějí zabránit pančování alkoholu, láhve budou 'jednosměrné'

Alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenské ministerstvo financí chce určit, jak má vypadat správná láhev alkoholu. Výběr tvrdého pití se tak může od ledna ve slovenských barech prudce snížit. Informoval o tom server Sme.sk.

Už za tři měsíce si tak nebudete moci ve slovenských hospodách objednat třeba dvanáctiletou whisky Chivas Regal nebo karpatské brandy, které nemají na lahvích speciální uzávěr, který zabraňuje dolévání.

Zakázat by to měla novela zákona o spotřební dani z lihu, kterou už slovenští poslanci posunuli do druhého čtení. Jestli jí zákonodárci schválí, všechny lahve s tvrdým alkoholem budou muset mít "vloženou technickou překážku zabraňující opětovnému naplnění spotřebitelského balení lihu".

Restaurace doléváním vydělávají na spotřební dani

Mluvčí ministerstva financí Miroslav Šmál tvrdí, že jde o ochranu spotřebitele. Přiznává ale, že "v první řadě jde o eliminaci prodeje nelegálního lihu." Státní pokladna takovými praktikami přichází o značnou sumu peněz, kterou by majitelé na spotřební dani za dolitý alkohol normálně zaplatili. Šmál ale nedokáže upřesnit, o jakou částku jde.

Obchodníci i majitelé restaurací a hotelů ale proti opatření protestují. Vzhledem k tomu, že by Slovensko bylo jediným státem na světě s takovouto povinností, je zřejmé, že by se na barové pulty nedostaly především kvalitní světové značky.

Pavol Kašuba ze Svazu hotelů a restaurací serveru Sme řekl, že například výrobce finské vodky dává bezpečnostní uzávěry už dávno. "Na lahvích s whisky však tyto uzávěry nebývají," dodal. Podle něho je nepravděpodobné, že by zahraniční výrobci přizpůsobovali zátky jen pro malý slovenský trh. "Pokud by existovala celosvětová dohoda, bylo by to jiné." Slovenští výrobci se zase obávají větších nákladů na výrobu uzávěrů.

Už je to jisté

Dnešní jednání prodejců a výrobců alkoholu na ministerstvu financí ale pravděpodobně nepřinese odpůrcům uzávěru žádný výsledek. Šmál se totiž již vyjádřil v tom smyslu, že "je to už jisté".

Majitel restaurace Slovak Pub přitom přiznává, že opatření bude mít svůj účel. "Personál si totiž zvykl do lahví dolévat," řekl. Kdyby restaurace nebyly zvyklé si "pajčováním" alkoholu přivydělávat, jejich protesty by nejspíš nebyly tak velké.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!