11. ledna 2016 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci poprvé vyrobili přes milion aut. A budou na tom ještě líp

Nová Kia Sportage. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Kia Sportage. | foto: Kia

BRATISLAVA Výroba automobilů na Slovensku loni dosáhla nového rekordu. Závody automobilek Kia Motors, PSA Peugeot Citroën a Volkswagen dohromady smontovaly více než milion aut.

„Slovenská republika poprvé v historii dosáhla více než milionu vyrobených automobilů za rok,“ uvedl šéf slovenského svazu automobilového průmyslu Juraj Sinay. Přesný počet vyrobených vozidel neuvedl.

V roce 2014 produkce nových automobilů na Slovensku klesla, a to na 971 160 vozidel z 987 718 aut v roce 2013.

Automobilový průmysl patří k hlavním motorům růstu slovenské ekonomiky. Odvětví výroby aut a komponentů se na průmyslové výrobě této pětimilionové země podílí 44 procenty a zaměstnává více než 80 tisíc lidí.

Vliv automobilového průmyslu ve slovenském hospodářství se v příštích letech ještě zvýší. Továrnu v zemi pod Tatrami postaví britská automobilka Jaguar Land Rover, se zahájením výroby v závodě u Nitry počítá v roce 2018, v úvodní fázi by továrna měla montovat 150 tisíc vozidel ročně.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?