21. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci prodávali český alkohol i přes zákaz. Hrozí jim vysoké pokuty

Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR. | foto: ČTK

BRATISLAVA Vícero obchodů na Slovensku nabízelo zákazníkům české lihoviny navzdory zákazu, který v zemi platí od úterního odpoledne. Vyplývá to z výsledků kontroly Slovenské obchodní inspekce (SOI). Za porušení nařízení hrozí viníkům vysoká pokuta.

Inspekce ve čtvrtek informovala, že na pultech 16 prodejen našla ve středu zakázané lihoviny. Inspektoři nařídili stáhnout z prodeje přes 230 láhví různého alkoholu. Mezi nimi byly také láhve bez označení výrobce nebo pouze s uvedením názvu českého distributora.

Za porušení zákazu dovozu a distribuce českých lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent hrozí podnikatelům pokuta od 165 do 16 596 eur (4100 až 413 200 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Dohled nad dodržováním nařízení vykonávají také hygienici a inspektoři veterinární a potravinové správy, první výsledky prověrky by měli zveřejnit v pátek. Policie ve slovensko-českém pohraničí zase namátkově kontroluje auta přijíždějící z ČR.

Po sérii otrav metanolem v Česku, které si vyžádaly přes dvě desítky lidských životů, zahájily slovenské úřady pátrání po nekvalitním alkoholu na Slovensku. Lihoviny s nadměrným obsahem nebezpečného metylalkoholu u podnikatelů ale nenašli.

Čtyři lidé, kteří se o uplynulém víkendu na východním Slovensku otrávili metanolem, pili podle hygieniků slivovici objednanou přes internet v Česku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!