29. května 2009 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci věří své ekonomice nejméně v historii

Slovensko potáhnou mladí a draví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko potáhnou mladí a draví. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v ekonomiku klesla v květnu na nové rekordní minimum. Ukazatel důvěry se snížil devátý měsíc za sebou a spadl na 66,3 procentního bodu z dubnových 68,8 bodu. Jak uvedl Slovenský statistický úřad, důvěra klesla ve všech sledovaných položkách s výjimkou maloobchodu a nálady spotřebitelů.

Úřad zdůraznil, že květnová hodnota je nejnižší od ledna 1997, kdy se indikátor ekonomické nálady začal na Slovensku vypočítávat. Ve srovnání s pátým měsícem minulého roku byla důvěra nižší o 31,2 bodu a proti dlouhodobému průměru klesla o 34,1 bodu. Ukazatel se s výjimkou srpna snižoval nepřetržitě od dubna minulého roku.

Důvěra v průmyslu, která má v indikátoru nejvyšší váhu, se v květnu zhoršila o 0,6 bodu na minus 26,3 bodu. Nálada v průmyslu klesla kvůli slabším vyhlídkám očekávané produkce v nejbližších měsících.

Ve stavebnictví důvěra spadla na minus 50 bodů z dubnových minus 48,5 bodu, stejně jako v předchozím měsíci kvůli slabé poptávce. Nálada spotřebitelů pokračovala v květnu v růstu; stoupla o 6,7 bodu na minus 37,2 bodu. V maloobchodě důvěra stoupla o dva body na minus 20 bodů a indikátor důvěry ve službách klesl o čtyři body na minus 24 bodů.

ČTK